Často sa stáva, že z jednej alebo dvoch rastlín čili zozberáte viac plodov, než dokážete spotrebovať. Avšak čerstvé sa nedajú dlho skladovať, ani v chladničke. Preto je tradičné sušenie skvelou alternatívou, ako predĺžiť ich trvanlivosť. Sušenie paprík a čili zachová ich chuť aj ostrosť. Tento postup je nevyhnutný tiež v prípade, že plánujete pripraviť si čili prášok alebo vločky.
Odporúčané odrody na sušenie
V zásade môžete sušiť všetky druhy paprík a čili, ale najvhodnejšie sú odrody s tenkou šupkou, ako napríklad ‘Ring of Fire’, ‘Fireflame’, ‘De Arbol’ alebo ‘Thai Chili’. Na sušenie a mletie sú mimoriadne vhodné aj odrody ‘De Cayenne’ (červená) alebo ‘De Cayenne Yellow’ (žltá), z ktorých sa vyrába známe kajenské korenie. Dôležité je vybrať len plne zrelé, nepoškodené plody.
Sušenie na vzduchu
Najjednoduchším spôsobom, ako sušiť papriky a čili papričky je nechať ich na teplom, vzdušnom mieste chránenom pred dažďom. Budete potrebovať ihlu a hrubú niť na navliekanie plodov. Prebodnite stonku každého plodu a jednotlivé čili navlečte tak, aby sa medzi sebou nedotýkali. Ak sú plody príliš blízko, môžu začať hniť a získať zatuchnutú chuť.
Alternatívne môžete plody obmotať niťou, ale pozor, počas sušenia sa môžu zmrštiť a vypadnúť. Navlečené papriky nechajte sušiť na teplom mieste s dostatkom vzduchu, napríklad na povale s otvorenými oknami, po dobu dvoch až štyroch týždňov. Tenšie odrody zvyčajne vyschnú za tri týždne, hrubšie potrebujú aspoň štyri. Dbajte na to, aby boli plody úplne vysušené, inak rýchlo splesnivejú.
Sušenie v rúre
Ak chcete proces urýchliť, môžete čili sušiť v rúre. Menšie plody celé, väčšie odporúčame pozdĺžne prekrojiť. Ak chcete znížiť ich pálivosť, odstráňte semienka a žilnatinu, ktoré majú najvyššiu koncentráciu kapsaicínu, zodpovedného za štipľavosť. Plody rovnomerne rozložte na plech s papierom na pečenie a vložte do rúry. Aby sa papriky nespálili, nastavte teplotu medzi 40 a 60 °C a použite ventilátor. Dvierka rúry nechajte mierne pootvorené, aby mohla „odísť“ vlhkosť. Po šiestich hodinách môžete teplotu zvýšiť na 70 až 80 °C. Čili sú správne vysušené, keď sa ľahko rozdrobia.
Skladovanie a použitie
Vysušené čili papričky skladujte na tmavom, chladnom a suchom mieste v hermeticky uzavretom obale. Takto si uchovajú chuť a ostrosť aj niekoľko rokov. Ak sa na plodoch objavia tmavé škvrny, znamená to, že sa zvlhčili, a mali by ste ich radšej vyhodiť. Celé sušené plody môžete pred použitím na približne 30 minút namočiť do vody a potom ich dať do kari alebo polievok. Podľa toho, či preferujete vločky alebo prášok, môžete sušené papričky nasekať na malé kúsky alebo ich rozdrviť v mažiari či mlynčeku na korenie. Čili vločky a prášok sú ideálne na prípravu pikantných marinád, posypanie pečenej zeleniny alebo na potretie mäsa.