Kvalita je kľúčová
V obchode si vyberajte čerstvé, lesklé a pevné gaštany. Vyhnite sa mäkkým alebo s náznakom plesne. Nenaberajte si ich do vrecúška lopatkou, ani po hrstiach, ale pekne postupne po jednom, a každý gaštan si dôkladne prezrite. Ak si nenosíte vlastné vrecká na nákup ovocia a zeleniny, v tomto prípade siahnite v predajni po papierovom vrecúšku. Dôležité tiež je, vyberať gaštany podobnej veľkosti, aby sa rovnomerne upiekli.
Správna príprava
- Narezanie šupky: pred pečením urobte nožom plytký krížik na vypuklej strane každého gaštanu. Pomôže to uvoľniť paru a zabráni tomu, aby doslova explodovali. Použite na to malý, ostrý nožík alebo, čo je úplne ideálne špeciálny nôž na gaštany, ktorý vám nesmierne uľahčí prácu.
- Namočenie: narezané gaštany namočte pred pečením do studenej vody na 30 až 60 minút. Šupka bude mäkšia a ľahšie sa pri konzumácií olúpe.
Ako gaštany upiecť?
- Tradičná rúra: predhrejte ju na 200–220 °C. Rozložte gaštany na plech v jednej vrstve (narezanou stranou nahor). Pečte ich 20–30 minút, pričom ich občas premiešaj, aby sa rovnomerne prepiekli.
- Klasická alebo špeciálna panvica s dierkami: gaštany opekajte na miernom ohni približne 20 minút, často ich prehadzujte.
Dôležité dokončenie
Po upečení gaštany hneď zabaľte do vlhkej kuchynskej utierky na 5–10 minút. Unikajúca para uvoľní šupky – ľahšie sa budú lúpať.
Tipy na uľahčenie práce
- Použite vzduchovú fritézu: ak máte air fryer, gaštany sa dajú pripraviť rýchlo a rovnomerne. Nastavte teplotu na 200 °C a pečte ich 12–15 minút.
- Predpripravené gaštany: ak nemáte na prípravu času nazvyš, v obchodoch sú v sezóne často dostupné už narezané alebo dokonca predvarené gaštany, ktoré stačí len krátko zapiecť.
Nápady na podávanie pečených gaštanov
Gaštany sa dajú servírovať nielen tradične, ale aj kreatívne a vizuálne atraktívne.
- 1. Tradične, ale so štýlom: podávajte ich v košíku vystlanom ľanovou utierkou. Pridajte zopár vetvičiek rozmarínu alebo bobkového listu pre vôňu a dekoráciu. Môžete ich tiež zabaliť do servítok so zimným/sviatočným motívom, prípadne do kornútikov z papiera na pečenie alebo dať do drevenej misky.
- 2. Sladká verzia: polovicu pečených gaštanov namočte do roztopenej tmavej čokolády a nechaj vychladnúť. Podávaj ich na elegantnom tanieri s posypom práškového cukru alebo kakaového prášku.
- 3. Slaná verzia: pečené gaštany chutia výborne podávané s misku teplého syrového dipu, napríklad z roztopeného camembertu alebo nivy s bylinkami. Skvelé je tiež servírovanie v kombinácii s opečenými lieskovými orechmi, mandľami a s kúskami sušených paradajok. Pridaj bylinky ako tymian alebo rozmarín. Jednoduchšia, no nie menej chutná je verzia, kedy gaštany posypete údenou alebo bylinkovou soľou.
Pokiaľ ide o nápoje, pečené gaštany ladia s vareným vínom, s horúcou čokoládou alebo s čajom z jablka a škorice. Pre sofistikovanejší zážitok zvoľte dezertné víno, napríklad portské alebo tokajské. Ak plánujete gaštany použiť v rámci menu, môžu byť súčasťou plnky do mäsa, šalátu, rozmanitých dezertov, no i krémovej polievky.
Gaštan jedlý v záhrade? Určite áno, ale potrebuje priestor
Pestovanie gaštana jedlého (Castanea sativa) je skvelou voľbou pre záhradkárov, ktorí majú dostatok priestoru a chcú mať vlastné zásoby lahodných plodov. Stromy zvyčajne dorastajú výšku 20–25 m a potrebujú ideálne aspoň 10-metrový odstup od iných stromov. Dobrou správou však je, že ak sa poobzeráte v záhradných centrách, určite natrafíte aj na nižšie odrody. Na pestovanie treba vybrať slnečné stanovište s mierne kyslou (pH 5,5–6,5), dobre priepustnou pôdou. Tažká ílovitá je úplne nevhodná. Gaštany je najlepšie sadiť na jar. Mladé stromy pravidelne zalievajte, hlavne počas suchých období, ale pozor na premokrenie. V prvých rokoch chráňte pred mrazom koreňový systém vhodnou nástielkou. Gaštany dozrievajú od septembra do októbra. Skladujú sa na chladnom mieste, ideálne v pivnici v perforovaných vreckách.
Tipy na odrody vhodné do záhrad
- ‘Bouche de Bétizac’: plody dozrievajú v októbri, sú veľké až veľmi veľké. Je to cudzoopelivá odroda, dobre sa opeľuje s inými odrodami gaštana jedlého. Stromy skoro vstupujú do rodivosti (už 2 až 3 roky po vysadení), úrody sú vysoké a pravidelné. Dorastajú do výšky osem a šírky šesť metrov, rastú pomerne rýchlo. Znesú teploty do –20 ºC.
- ‘Judia’ a ‘Negral’: veľkoplodé neskoršie odrody, dozrievajú v polovici októbra. Cudzoopelivé, dobre sa opeľujú s inými odrodami gaštana jedlého. Stromy vstupujú do rodivosti už tretí rok po vysadení.
- ‘Précoce Migoule’: čiastočne samoopelivá odroda.
- ‘Lyon’: samoopelivá, spoľahlivá francúzska odroda, ktorá začína rodiť vo veľmi mladom veku (2 až 3 roky). Samotný strom je vzrastom kompaktný a v dospelosti dorastá do výšky 7 až 15 metrov.
- ‘Maraval’: francúzska odroda dozrieva na prelome septembra a októbra. Je čiastočne samoopelivá.
Gaštany sú ideálnym doplnkom zdravej výživy
Jedlé gaštany sú nielen chutné, ale aj mimoriadne výživné. Obsahujú široké spektrum vitamínov, minerálov a iných zdraviu prospešných látok, ktoré podporujú správne fungovanie organizmu. O ich zdravotných benefitoch hovorí aj Natália Šranková z poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava:
- Gaštany sú bohaté na vitamín C a vitamíny skupiny B.
- Obsahujú významné množstvo minerálov, ako sú fosfor, draslík, meď a horčík, ktoré podporujú zdravé kosti, nervový systém a rovnováhu elektrolytov v tele.
- Obsahujú vysoký podiel vlákniny, ktorá podporuje zdravie tráviaceho systému, zlepšuje črevnú peristaltiku a pomáha v prevencii zápchy.
- Vďaka obsahu flavonoidov majú antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred voľnými radikálmi a znižujú riziko chronických ochorení.
- Hoci majú vyšší podiel zložených cukrov, tie sa vstrebávajú pomaly. To zabraňuje prudkému nárastu hladiny cukru v krvi a zabezpečuje postupné uvoľňovanie energie.
- Sú prirodzene bezlepkové, čo ich robí ideálnymi pre ľudí s intoleranciou na lepok alebo celiakiou.
- Síce obsahujú nízke množstvo bielkovín, no tie zahŕňajú aj esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo nedokáže vyrobiť samo a musí ich získať z potravy.