Aj pôvabná biela snehová perina sa môže zmeniť na nočnú moru pestovateľa. Na čo všetko treba myslieť, aby sa to nestalo?
Najkrajšie sú počas vianočných sviatkov, ale čo s nimi potom? Dajú sa typické vianočné rastliny úspešne pestovať aj po zvyšok roka?
Evokujú slnko, pláž a letnú dovolenku niekde na juhu. Napriek svojej tropickej či subtropickej adrese však viaceré dokážu zvládnuť – v pôde či nádobe – zimu v našich končinách.
Vie sa poriadne rozkonáriť a potrebuje okolo seba dostatok priestoru. Pre túto izbovku sú ideálne rozmerné byty, ale dá sa pestovať všade.
Pochádza z Mexika a je náročná na vodu. No keď ju tejto izbovke doprajeme, rozžiari nám v zime byt krásnymi farbami.
Krásny vianočný stromček chce mať každý. Vzhľad stromčeka však nerobia len ozdoby, ale predovšetkým samotný strom.
Keď záhrada stráca v zime dych, svojím vzhľadom upúta vždyzelená drevina s peknými listami rôznych farieb.
Každý domáci kutil ocení darček, ktorý bude môcť aj prakticky využiť. Preto pri výbere zohľadňujte najmä kvalitu, aby mu darček dlho slúžil.
Rez rastlín je práca, ktorej sa mnohí záhradkári zbytočne boja. Rastliny rez potrebujú pre zdravý rast a dokážu si poradiť aj s našimi malými chybami.
Poznáme ho najmä ako výraznú ingredienciu liečivých zimných čajov, no pri rôznych zdravotných problémoch sa dá využiť celoročne.
Vianočný stromček v kvetináči je čoraz populárnejšou alternatívou živého odrezaného na jedno použitie.
S Vianocami si spájame vôňu ihličia, škorice, klinčekov, vanilky či medu. Menej často čerešní, a predsa k nim tiež patrí.
Chcete mať v tomto pestovateľsky iba zdanlivo hluchom období už do dvoch týždňov čerstvú a výživnú zeleninu z vlastnej produkcie? Dá sa to aj bez záhrady.
Orchidey síce kúpite v kvetináčoch, ale v prírode rastú na stromoch alebo skalách. Čo robiť, aby sa im darilo aj v našich domácich podmienkach?
Jedna z vecí, ktoré môžeme urobiť v záhrade počas zimy, je rez drevín. Vďaka nemu získajú stromy a kry opäť stratenú kondíciu.
Krásne vyzerá, chutí a ešte je aj liečivý. Keď ho pridáte do sladkých zimných jedál alebo nápojov, vírusy vás len tak ľahko nezložia.
Na sezónne virózy niekedy stačia prírodné prostriedky. Pokiaľ vám ešte choroba neprepukla naplno, oplatí sa skúsiť rastliny s liečivými účinkami.
Vždyzelené dreviny sú v záhrade vďačnými prvkami. Skrášľujú ju i v čase, keď sú iné rastliny vo vegetačnom pokoji. A majú aj iné využitie.
Niekto to rád studené. Napodiv aj semená mnohých rastlín. Bez predklíčenia v chlade dokonca neskôr sotva vzídu. Práve teraz im môžete dopriať potrebnú kúru.
Ak hľadáte krásnu a užitočnú drevinu, čo spestrí záhradu na jeseň aj v zime, elegantný ker je výborným riešením.
Je príbuznou kapusty, kelu aj karfiolu, no vďaka svojmu vzhľadu nachádza uplatnenie najmä v kyticiach a kvetinových aranžmánoch.
Zimné mesiace sú náročnou skúškou pre mnohé voľne žijúce zvieratá. Tým užitočným môžeme pomôcť prečkať chladné obdobie.
Počas zimných mesiacov kvitnú rozkošné izbové prvosienky známe aj ako primulky. Ako sa o ne starať, aby kvitli čo najkrajšie?
Chladné jesenné a zimné počasie nás presúva zo záhrad a terás dovnútra. Aj zimná romantika na chalupe však skrýva isté riziká.
Nenáročná zelenina, ktorú pozná každý, no len málokto si ju dá na tanier. A to je veľká škoda, pretože je plná prospešných látok.