Nová záhradkárska sezóna je tu. Predpestovanie zeleniny na podobločnici má niekoľko výhod a už s ním bez váhania môžete začať.
Štvorlístok je jedným z najpôvabnejších a najobľúbenejších talizmanov pre šťastie. Smolu však má pestovaný trávnik, do ktorého sa ďatelina zahryzne so všetkou svojou vitalitou. Ako si s ňou poradiť bio zákrokmi?
Veľké plody papáje čoraz častejšie vidieť v oddeleniach s ovocím a so zeleninou, ale len málo ľudí vie, čo s ňou robiť. Oplatí sa ju však občas vyskúšať, pretože má čo ponúknuť.
V porovnaní s bielenou špargľou si korenistejšia a farbou i chuťou hrášok pripomínajúca zelená vyžaduje menej starostlivosti. Rátajte však s tým, že úrody sa tiež dočkáte až po dvoch rokoch od zasadenia plánt.
Atraktivitou listov ani náhodou nepatrí medzi šampiónov. O to väčšiu pozornosť pútajú vetvičky. Pripomínajú totiž cestu z flámu. A možno má exotická korokia len unavené nohy, lebo doputovala z opačnej strany zemegule.
Kúpa či vybudovanie skleníka prináša množstvo dilem. Jednou z nich je voľba medzi krídlovými a posuvnými dverami. Zdanlivá maličkosť, ale neradno ju podceniť, lebo prípadná dodatočná zmena môže byť nákladná.
Keď objavíte bizarnú penu na rastlinách, nezačnite ich z ničoho podozrievať. Živočíšnych pôvodcov môže byť niekoľko, ale najpravdepodobnejší je jeden konkrétny.
Pri zakladaní kvetinového záhona je žiaduce poznať a rešpektovať niekoľko pravidiel. Viete, ako nakombinovať flóru, aby vám kontinuálne a rovnovážne robila radosť počas celého roka?
Habitus je jednotný, pestovateľské charakteristiky tiež, výber výšky a farby však zostáva na vás. A veru je z čoho vyberať. Extravagantný eremurus nenadarmo má prezývku fakľa: v okrasnej záhrade zažiari aj v náročnej konkurencii.
Bylinkový ocot si môžete kúpiť alebo vyrobiť. Pri svojpomocnej produkcii vrátane základu ušetríte, zabavíte sa, získate originálny osobný darček pre kamarátov či kolegov a budete spoľahlivo vedieť, čím si dochucujete pokrmy.
Vďaka úhľadnému tvaru koruny patrí k obľúbeným dekoratívnym solitéram vo vchodových zónach či v záhradách formálneho strihu. Javor mliečny guľovitý sa však hodí aj na tvorbu menších alejí.
Pestovateľská sezóna na balkóne sa už naplno rozbieha. Pri väčšine skorých črepníkových trvaliek máte na výber z viacerých farieb. Môžete si teda zostaviť roztopašný mix alebo zladený celok.
Tlačiť kaleráby do hlavy sa nepatrí. Kým sa to doslova netýka konzumácie tejto chrumkavej zeleniny. Nadmernú úrodu si môžete zamraziť na využitie mimo sezóny trvajúcej až do novembra. Stačí dodržať zopár pravidiel.
Je lepší a ušľachtilejší ako „obyčajný“ kel. Toto hodnotenie prischlo typicky zimnej zelenine, ktorou je ružičkový kel.
Najprv zdráhavo belasá, potom prenikavo zlatá: amsónia Hubrichtova je stredne vysoká u nás zatiaľ pomerne nedocenená kríčkovitá trvalka. Možno aj z dôvodu, že prirodzene sa vyskytuje len na neveľkom území za Atlantikom.
O živiny sa jej nemusíte starať, zoženie si ich sama. Nie práve vegetariánskou formou. Mucholapka podivná patrí k ojedinelým mäsožravým rastlinám, jej pestovanie nie je prehnane zložité.
Najvzácnejšia drevina na Zemi? Výber je zložitý a subjektívny, ale takto lichotivo sa zvykne označovať kadidlovník. Vo svojom prirodzenom domove znáša drsné podmienky púštnych oblastí, pestovanie u nás má svoje pravidlá.
V tomto ročnom období je to so sezónnym ovocím bieda a ešte dlho bude. Z ovocia z nášho podnebného pásma sú k dispozícii len jablká, ktoré vydržia dlhé skladovanie. V tejto situácii príde vhod ovocie z dovozu. Napríklad mango.
Romantika, dobrodružstvo, priekopnícky étos... Stačí niekoľko tematicky vhodných rastlín, primeraná úprava ich zázemia a k tomu zopár doplnkov, aby ste si nielen na ranči s jedným, dvoma koníkmi vytvorili westernové zákutie.
Jedna z veľkých dilem, pred ktorou stoja majitelia nových domov, je výber materiálu na oplotenie pozemku. Drevené a drôtené ploty sa rýchlo stavajú, no potrebujú pravidelnú údržbu. Murované sú drahšie a živé zasa potrebujú veľa miesta. Tak ktorý si vybrať?