6 dôležitých úloh, ktoré musíte stihnúť v novembri: Tieto práce ochránia ovocné stromy pred škodcami, chorobami aj mrazmi

Lucia Sedláček Harničárová | 07.11.2023 06:00
muž, dôchodca, ovocný sad, jablká, zber, košík Foto:
Pre mnohých je jeseň obdobím svetlonosov, tekvicových koláčov a prechádzok krásne sfarbenou prírodou. Pre pestovateľov ovocných stromov je však november len ďalším mesiacom dôležitých prác.

Áno, tešiť sa môžete z pozberanej úrody, no tým starostlivosť nekončí. Ignorovanie nevyhnutných jesenných úloh môže viesť k oslabeniu drevín, k zníženiu výnosov a k zvýšenej náchylnosti na škodce a choroby v novej sezóne. Čas, ktorý aj v tomto mesiaci investujete do sadu sa vám o pár mesiacov vráti v podobe krásne zakvitnutých a neskôr bohato rodiacich stromov.

1. Zbavte kmene starej borky a prezimujúcich škodcov

Kôra, hlavne starších drevín je drsná a poskytuje skvelé útočisko na prezimovanie rôznych vývojových štádií škodlivého hmyzu. Mnohí záhradkári sa pri ošetrovaní postrekmi zameriavajú hlavne na korunu, no pritom si neuvedomujú, že hlavne na jeseň a skoro na jar sú práve kmene najväčším zdrojom hmyzích zárodkov, ktoré tu pod ochranou hrubej borky čakajú na vhodné počasie. Ak teda máte staršie ovocné stromy, určite si ideálne do polovice novembra (pred príchodom prvých silnejších mrazov) nájdite čas a použitím jemnej drôtenej kefy z kmeňov stromov a hrubších kostrových konárov odstráňte hrubú borku (neodlupujte ju nasilu). Pod stromy si nezabudnite natiahnuť plachtu alebo kus kartónu, aby ste odstránenú borku, prípadne machy a lišajníky spolu s prezimujúcimi štádiami škodcov mohli zlikvidovať. Spáľte ich v kachliach alebo vyhoďte do komunálneho odpadu.

lišajníky, ovocné stromy Čítajte viac Skutočná pravda o lišajníkoch na ovocných stromoch vás vyženie do záhrady: Kupujte kefy, no jednu vec nikdy nerobte

2. Bieľte kmene a kostrové konáre

Existujú len dve skupiny záhradkárov. Tí, čo bielia každoročne a tí, podľa ktorých je to zbytočná práca navyše. My vám poviete fakty a zvyšok už necháme na vašom uvážení. Jesenné bielenie je roky rokúce jedno zo základných opatrení na ich ochranu proti mrazovým poškodeniam. Kmene a hrubšie kostrové konáre sa po očistení natierajú roztokom vápenného mlieka, ktoré sa pripravuje v pomere 2 kg haseného vápna na 10 l vody. Výhodou modernej doby je, že si s jeho miešaním už nemusíte robiť starosti. Môžete si kúpiť hotový náter pripravený na priame použitie. Princíp fungovania tejto ochrany spočíva v tom, že biela farba dobre odráža dopadajúce slnečné lúče, čím reguluje výkyvy teplôt, ktoré sú typické hlavne pre druhú polovicu zimy. Počas slnečných dní sa kmeň môže prehriať (najmä z južnej strany) a pri nočnom poklese teploty pod bod mrazu vznikajú mrazové trhliny. Biely náter predchádza výraznému prehriatiu, čím znižuje teplotný rozdiel. Náter však treba urobiť skôr, že sa teplotné rozdiely medzi dňom a nocou začnú zväčšovať. Neskoršie bielenie už požadovaný efekt nezaručí.

Bielenie kmeňov nie je zbytočný výmysel, ale v... Foto: SHUTTERSTOCK
bielenie kmeňov, náter, ovocné stromy Bielenie kmeňov nie je zbytočný výmysel, ale v zimných mesiacoch vyrovnáva teplotné rozdiely medzi dňom a nocou. Predchádza tak vzniku mrazových poškodení.

3. Vyplejte burinu

Príkmenný pás na zimu odburiňte a opatrne prekyprite. Pri jednotlivo pestovaných stromoch by mal kruh vyčistenej pôdy premietať obvod koruny. Rovnako dôležité je odburiniť aj pôdu pod krami a stromčekmi bobuľovín.

Foto: SHUTTERSTOCK
okopávanie, ovocný sad, príkmenný pás,
sadenie, výsadba, sadiť, ovocný strom, Čítajte viac 6 častých chýb, ktoré záhradkári opakujú pri sadení ovocných stromčekov: Vyhnite sa im a drahý výpestok sa perfektne ujme

4. Stromom doprajte živiny

Hoci za ideálny mesiac na zásobné hnojenie ovocných stromov sa považuje október, vzhľadom na priebeh počasia nič nepokazíte ani do polovice novembra. Samozrejme, tak, ako v prípade zeleninových hriadok, aj tu je vhodné mať pôdny rozbor. Jednozložkové fosforečné a draselné hnojivo alebo osvedčené kombinované NPK hnojivo zapracujte do hlbších vrstiev pôdy. Samozrejme, skvelý je aj dobre vyzretý kompost. Ako prírodné organické hnojivo dodá rastlinám všetky potrebné živiny. Ak nemáte dostatok kompostu, pokojne siahnite po granulovanom maštaľnom hnoji. Jeho hnojivová hodnota sa vyrovná čerstvému. Organické hnojivá do pôdy zapracujte len plytko.

popol, hnojenie, záhrada, jeseň Čítajte viac Toto sú dôvody, prečo nevyhadzovať popol, ale použiť ho v záhrade: Už naši starí rodičia vedeli, že je to elixír úrodnosti

5. Vyhrabte všetko lístie a pozberajte múmie plodov

Hlavne pod stromami jadrovín a kôstkovín nie je vhodné nechávať opadané lístie a už vôbec nie v prípade, že ste sa v sezóne museli vysporiadať s chrastavosťou či s kučeravosťou listov broskýň. Od opadaného lístia vyčistite aj okolie ríbezľových krov. Mohla by v ňom prezimovať hrdza ríbezľová, ktorá napáda hlavne ríbezle čierne, jej výskyt však nie je vylúčený ani na bielych a červených. Pozrite sa aj do korún stromov a odstráňte všetky zvyšky plodov. Nenechávajte ich mumifikovať, pretože sú zdrojom sekundárnej nákazy v novej sezóne. Takéto plody by ste ani nemali dávať na kompost, pokiaľ sa oň nestaráte presne tak, ako by ste mali a rozkladné procesy neprebiehajú ideálne. Radšej múmie plodov vyhoďte do komunálneho odpadu, prípadne do mestskej nádoby na záhradný bioodpad.

Takéto plody môžu byť zdrojom nákazy v novej... Foto: SHUTTERSTOCK
múmie, mumifikované plody Takéto plody môžu byť zdrojom nákazy v novej sezóne, napríklad moniliózou.
jeseň, lístie, AI foto, Midjourney Čítajte viac Opadané lístie je užitočnejšie, než si myslíte: 17 spôsobov, ako ho využiť vo svoj prospech prakticky aj kreatívne

6. Jesenný postrek je skvelou prevenciou

Preventívne ošetrenie ovocných stromov po opadnutí lístia prípravkom na báze medi je vhodnou bodkou za novembrovou starostlivosťou o sad. Pomáha proti mnohým prezimujúcim škodcom, ich vajíčkam a larvám, no preventívne pôsobí tiež proti pôvodcom baktériových a hubových chorôb. Jesenný postrek je napríklad veľmi dôležitý proti výskytu kučeravosti listov broskýň, chrastavosti a monilióze. Dôležité je, aby teplota pri ošetrení bola vyššia ako 7 °C a aby strom už nemal listy. Postrekovou kvapalinou ho poriadne zmáčajte vrátane kmeňa a kostrových konárov. Rovnaký postup potom zapakujete na jar ešte pred pučaním listov. Použiť môžete napríklad prípravok Champion 50 WG, Cuproxat SC alebo z ekologických Controlphyt Cu či CuproTonic.

Foto: SHUTTERSTOCK
postrek stromov, ošetrenie stromov, jeseň, skorá jar, postrekovač,
broskyňa, broskyne Čítajte viac Veľký problém broskýň, na ktorý treba myslieť dvakrát: Iba jarný postrek vám úrodu spoľahlivo neochráni

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ