Odstráni plynatosť, pomôže schudnúť, osoží srdcu, no môže vás aj priotráviť: Táto zelenina rozhodne nie je pre každého

Lucia Sedláček Harničárová | 08.05.2024 06:00
rebarbora Foto:
Stále málo pestovaná zelenina, ktorá sa však skôr než na slano, pripravuje na sladko. Plná zdraviu prospešných látok a nenáročná na starostlivosť. Taká je práve teraz dozrievajúca rebarbora.

Nemať ju v záhrade je veľká škoda. Lebo, hoci na záhone v sezóne zaberie pomerne dosť miesta, pri jeho nedostatku sa môžete popasovať aj s umiestnením vo veľkej nádobe. Rebarboru môže a dokonca by mal pestovať každý. Obsahuje totiž množstvo bioaktívnych látok s vysokým preventívnym potenciálom na zdravie ľudí. A hoci je na konzumáciu vhodná naozaj len zopár týždňov, i za taký krátky čas vie prospieť a pomôcť v prevencii vzniku či rozvoja kardiovaskulárnych a nádorových ochorení, cukrovke, obezite, vysokému krvnému tlaku, ateroskleróze.

Vyskúšajte túto šľahačkovú bublaninu s rebarborou a jahodami. Skrýva v sebe dve chutné prekvapenia.

Video

Rebarbora pozitívne podporí imunitný systém, trávenie a vylučovanie žlče, zlepší pravidelnosť stolice, odstráni plynatosť, podporí metabolizmus a prospeje pri chudnutí. Má močopudné účinky, reguluje vodu v tele, znižuje vysoký cholesterol. Konzumácia rebarbory osoží vlasom, nechtom, pokožke, podporí zdravie nervového systému, eliminuje nervozitu a pomôže pri nespavosti. Vďaka vysokému obsahu vápnika podporuje tvorbu a rast kostí, čím má priaznivý efekt na prevenciu osteoporózy.

paprika, Peter Gajdoštin Čítajte aj 8 praktických rád zeleninára vám zaistí ukážkovú úrodu papriky: Tajomstvom úspechu nie sú iba silné priesady, ale aj...
Nezabudnite, že rebarbora sa vždy konzumuje tepelne upravená, nikdy nie surová.

Áno, vyzerá to, že rebarbora je skutočný zdravotný zázrak, no aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí a rebarbory zvlášť!

Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

Prednosťou rebarbory a veľkou výhodou pre pestovateľa je,

že veľmi skoro pučí. Listové stopky tak už od apríla poskytujú prvú možnosť pripraviť si kompót, marmeládu či upiecť koláč z čerstvo pozberanej úrody. Rastline sa najviac darí na slnečnom stanovišti, ale znesie aj presvetlený polotieň, vyžaduje však dostatočne vlhkú, ale nie podmáčanú pôdu bohatú na živiny. Na jar počas pučania je dobré, dopriať jej okopanie a bohaté prihnojenie kvalitným kompostom.

Rebarbora je trváca zelenina, ktorá môže na... Foto: SHUTTERSTOCK
rebarbora Rebarbora je trváca zelenina, ktorá môže na jednom mieste rásť mnoho rokov, no treba jej dopriať starostlivosť - plytké kyprenie, odburiňovanie, prihnojovanie.

Pri zbere dodržte tieto pravidlá:

  • Rebarborová sezóna trvá približne od apríla do konca júna. Pomyselnou stopkou v zbere je 24. jún. Potom sa už kvôli veľmi vysokému obsahu kyseliny šťaveľovej konzumácia stopiek neodporúča.
  • Pri zbere listové stopky nerežte, ale vytrhávajte z bázy, vždy najlepšie ráno, keď je ešte chladnejšie.
  • Pri jednom zbere vezmite naraz najviac tretinu listov, aby mala rastlina stále dostatok listovej plochy na asimiláciu a tvorbu zásobných látok.
  • Podľa kondície a veku rebarbory môžete zber opakovať asi každých 8 až 12 dní.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ