1. Ako začať s kompostovaním?
Vyberte pre kompost správne miesto. „Na kompostér by malo dopadať priame slnko a dážď a zo všetkých strán by mal prúdiť vzduch. Pri kompostovaní sú dôležité dážďovky a ostatný živý materiál, preto im umožnite prístup do kompostu, napríklad kompostom bez dna alebo použitím podložky z priepustného materiálu,“ odporúča David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.
2. Výber správneho kompostéra
Ďalším krokom je vybrať správny kompostér. „Zamyslite sa a skúste odhadnúť, aké množstvo kompostu budete s najväčšou pravdepodobnosťou vytvárať. Podľa toho si vyberte menší model s objemom okolo 300 litrov alebo väčší s objemom až do 800 litrov,“ vysvetľuje Benda. Pre stredne veľké až veľké záhrady je ideálny ľahko zmontovateľný, otvorený stavebnicový kompostér z dreva. Ďalším variantom sú kompostéry zo stabilného plastu. Sú odolné proti poveternostným vplyvom a vďaka dostatočnému množstvu vzduchových prieduchov a tmavej farbe, ktorá dobre pohlcuje teplo, dokážu vytvoriť ideálne podmienky na kompostovanie.
3. Ako ho naplniť
Pokiaľ už máte kompostér umiestnený, môžete sa pustiť do jeho napĺňania. Čím začať? „Na dno umiestnite malé vetvičky a slamu, kompost vám tak nebude zapáchať. Dobrý výsledok dosiahnete, keď budete dbať na to, aby sa suchý materiál dobre premiešal s mokrým,“ radí David Benda.
4. Čo dať do kompostu a čo nie
Niektorý biologický odpad do kompostu patrí, iný zas nie. Čo do neho dávať: trávu, lístie, zeminu, zvyšky ovocia a zeleniny, kvety, vetvičky, hobliny, kôru, čajové vrecúška, dobre rozložiteľný papier, kávu, popol z dreva, trus od sliepok.
5. Pozor na sucho a vlhkosť
Kompost by nemal byť príliš mokrý ani suchý. Nadbytok vody vedie k hnilobe a nepríjemnému zápachu. Ak je kompost príliš vlhký, zabráňte nadmernému zatekaniu vody do kompostu, napríklad vybudovaním ochrannej strechy. Do vlhkého kompostu pridávajte predovšetkým lístie, slamu a suchú zeminu. Vyhnite sa ovociu a zelenine, ktoré púšťajú vodu. Na druhej strane sucho zase, naopak, komplikuje kompostovacie procesy.
6. Kedy začať hnojiť?
„Ak sa vášmu kompostu dobre darí, môžete sa tešiť na prvú úrodu približne po deviatich týždňoch kompostovania. Počítajte s tým, že vám kompost poslúži iba na mulčovanie. Potrebnú zrelosť dosiahne asi až po 10 mesiacoch. To, že je zmes pripravená na hnojenie, spoznáte tak, že získa tmavohnedú farbu a príjemnú lesnú vôňu,“ dodáva Benda.