Pozor, to však platí len pre letničky, ktoré nie sú príliš citlivé na chlad a sú vhodné na pestovanie v záhrade priamo zo semien. Ostatné letničky treba najskôr predpestovať a vyžadujú si veľa starostlivosti.
Pre výsev na záhon platí, že pôda musí byť veľmi dobre pripravená, teda dôkladne prekyprená, odburinená a zarovnaná.
Semená letničiek vysievame do riadkov (vzdialenosť asi 40 centimetrov) a plytko, pričom ich ešte zľahka zatlačíme do pôdy.

Niektoré druhy vysievame tak, že osivo voľne rozhodíme alebo môžeme vysievať do hniezd.
Po výseve dostatočne polievame, zálievku môžeme obohatiť hnojivom. Výsev priamo na záhon je vhodný pre druhy, ktoré majú krátke vegetačné obdobie. Pôda by v čase výsevu už mala byť prehriata. Letničky vysiate na záhon nezakvitnú rýchlo, na ich krásu si počkáme, ale stojí to za to.
Ktoré letničky vysievame na záhon?

- Nechtík
- Kapucínka
- Aksamietnica
- Hrachor
- Slnečnica
- Slezovka
- Iberka
- Povojník
Ako kombinovať letničky
- Veľmi zaujímavý prvok záhrady vytvoríme, keď na jednom záhone skombinujeme vysoké a nízke druhy letničiek.
- Vysoké druhy vysievame doprostred určeného priestoru a nízke druhy potom na okraj a prednú časť záhona.
- Ak máme miesto na letničky pri stene alebo plote, vysoké druhy umiestnime dozadu a nízke dopredu.
- Čo sa týka vysokých druhov, najkrajšie vyzerajú, keď nemiešame odrody a farby. Vyberieme si dva alebo tri druhy a z nich tvoríme skupiny.
- Z nízkych druhov môžeme vysievať aj tradičné balkónové kvety ako muškáty, alebo zvolíme petúnie, neméziu, prípadne lobuláriu.
- Na okraj záhona je dobré vybrať druh, ktorý odolá aj prípadnému náhodnému zašliapnutiu, napríklad aksamietnicu vzpriamenú.

Keď sa cibuľoviny pomaly zatvárajú, na záhon prichádzajú letničky. Vysievame ich od apríla a budú kvitnúť postupne až do októbra. Z vysokých druhov vyzerá pekne napríklad šalvia, plamenník striebristý alebo fiala sivá. Z nízkych druhov sú obľúbené clarkie, o niečo odolnejšia je zlatá bartónia alebo felícia. Až do jesene kvitne ľan veľkokvetý.