Obdobie marca a apríla sme využili na predpestovanie priesad kvetín a zelenín, ktoré práve v období po tzv. zmrznutých, teda po 15. máji môžeme vysádzať na vonkajšie pestovateľské plochy.
Čo robiť v záhrade v májiísť na Kalendár záhradkára
Na začiatku mája vysádzame hlúboviny – kaleráb, kel, kapustu, dokončíme výsevy mrkvy, petržlenu, fazule, cvikly. S výsevom teplomilnejších druhov, ako sú tekvice, cukety, patizóny, uhorky či melóny, radšej počkáme. Uhorky aj cukety si môžeme predpestovať v črepníkoch, výsadbu budeme robiť až vtedy, keď pominie riziko neskorých jarných mrazíkov.
Čítajte aj Špargľa a jahody – výborná kombináciaPriesady teplomilných druhov zelenín ako paprika, rajčiak, baklažán vysádzame na vonkajšie pestovateľské plochy až v druhej polovici mája. Sú to rastliny citlivé na pokles teplôt pod 10 °C, keď sa u nich zastavuje rast a ťažšie sa potom rozbiehajú. Vysadiť alebo vysiať na záhony k zelenine môžeme aj niektoré druhy letničiek alebo byliniek, ktoré sa môžu spolu pozitívne ovplyvňovať.
Napríklad k rajčiakom môžeme vysadiť bazalku, aksamietnica bude odpudzovať pôdnych škodcov.
Čítajte aj Vysádzate vyvýšený záhon? Kombinujte rastliny správneSortiment jednotlivých druhov zelenín je veľmi rozmanitý. V záhradných centrách vám poradia, ktoré kultivary sú vhodné do konkrétnych podmienok pestovateľa, odporučia starostlivosť, výživu a hnojenie pestovaných rastlín.
V každej záhrade by mali byť nielen základné druhy zelenín a bylinky, ale aj kvitnúce rastliny, ktoré prilákajú užitočný hmyz – motýle, samotárske včely, aby sme mali nielen úžitok, ale aj estetický zážitok.