K domu patrí ukážková terasa či balkón

Veľmi cenenými priestormi, ktoré zlepšujú kvalitu bývania, sú aj balkóny, terasy a lodžie. Môžu byť zelenou záhradou alebo samostatným ostrovom pod šírym nebom.

23.05.2021 06:00
terasax Foto:
Ilustračné foto.
debata

Poveternostné podmienky, korózia, vplyv agresívneho prostredia, čistiacich prostriedkov a rozmrazovacích solí alebo výber nevhodných materiálov, to všetko vplýva na kvalitu a životnosť týchto oáz pokoja.

Ak sú balkón či terasa aj vaším obľúbeným miestom na poobedňajšiu kávu alebo pokojnou „zašivárňou", je čas vyhrnúť si rukávy a pripraviť ich na leto.

„Častým problémom týchto priestorov je zatekanie, uvoľňujúca sa dlažba alebo droliaca sa škárovacia hmota, ako dôsledok vplyvu zmrazovacích a rozmrazovacích cyklov a iných vplyvov počasia na túto silne namáhanú konštrukciu," vysvetľuje odborník Ondrej Babjak zo spoločnosti Sika Slovensko.

Existujú riešenia spojené s búracími prácami, ale v závislosti od poškodenia aj rýchle, kvalitné a spoľahlivé riešenia bez búrania. „Nestačí len opraviť uvoľnenú alebo poškodenú dlažbu, ale treba zabezpečiť spoľahlivú a funkčnú hydroizoláciu, aby sa tieto nepríjemnosti už neopakovali" radí špecialista.

Ak práve uvažujete nad spôsobom riešenia finálnej vrstvy svojej terasy alebo balkóna, máte na výber viacero variantov zaujímavých a funkčných riešení. Napríklad keramické dlažby, lepené drevené rošty alebo pochôdzne hydroizolačné nátery, pričom každé má svoje výhody v dizajne a aj estetike, variabilite či v jednoduchosti ošetrovania a čistenia. Nech už sa rozhodnete pre akékoľvek riešenie, platí, že dôležitý je nielen výber materiálov, ale tiež použitie správnych aplikačných postupov.

Ak máte vyriešený základ, teda opravenú starú, opotrebovanú podlahu, respektíve osadenú novú, mali by ste sa presunúť vyššie. Čas v záhrade či na balkóne je totiž ťažko znesiteľný, ak nie je jeho súčasťou slnečná clona, ideálne v podobe pergoly či vzdušného prístreška. Za akúsi klasiku možno považovať pergoly, ktoré majú drevené výplne.

ZAH-zahon Čítajte aj Vysádzate vyvýšený záhon? Kombinujte rastliny správne

Aj tu však platí to, čo pri drevených podlahách. Drevený materiál pod holým nebom si bude vyžadovať starostlivosť. Drevo je potrebné chrániť pred škodcami i vlhkosťou. Z tohto dôvodu treba dbať na údržbu výplne v stenách záhradného prístreška či balkónovej pergoly. Na ich ošetrenie sa používa základný lazúrový náter, ktorý zvýrazňuje kresbu dreva. Na trhu dnes už môžete nájsť prakticky nezničiteľné produkty z pevného kovu, ktoré sú odolné voči nepriaznivým poveternostným podmienkam a navyše dodávajú okolitému prostrediu nezameniteľný moderný dizajn.

ZAH-kalendar3x Čítajte aj Prvá úroda a čo robiť v zeleninovej záhrade?

Každá dokonalá záhrada by mala mať prístrešok, prípadne záhradný domček na sezónne náradie, a balkón či terasa zase pergolu, ktorá ochráni pred silným slnečným žiarením, dažďom i vetrom. Najpraktickejšie sú kovové stavby, ktoré si nevyžadujú žiadnu údržbu, ich montáž trvá iba pár hodín a navyše majú minimalistický, nadčasový dizajn.

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #bývanie #záhrada #balkón #terasa #lodžia
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december