Záhrada by mala byť živá. Ako v nej zachovať rovnováhu?

V prirodzených ekosystémoch prekvitá život. Sú plné rastlín, živočíchov a organizmov. Rovnako by mala vyzerať aj každá záhrada.

27.05.2021 06:00
Biodiverzita Foto:
debata

Biodiverzita (živočíšna rozmanitosť) je mimoriadne dôležitá pre našu existenciu. Je kľúčová nielen pri výrobe potravín, ale aj liekov, stavebných materiálov či pohonných hmôt. Často však tieto dary prírody považujeme za samozrejmé.

Dôležitosť a krehkosť živočíšnej rôznorodosti si tak musíme pripomínať. Každý z nás si môže vyhrnúť rukávy a pustiť sa napríklad do výsadby kvetinových lúk pre včely, budovania hmyzieho hotela alebo založenia ekologického trávnika. Spôsobov, ako si uctiť tento deň je neúrekom.

Dracéna, izbové rastliny Čítajte aj Izbové rastliny: Pre zdravie a relax

Diverzita je kľúčom k životu

Pestrá záhrada je prosperujúca záhrada. Keď je živočíšna diverzita v rovnováhe, vytvorí fungujúci ekosystém, ktorý sa dokáže o seba sám postarať. To znamená tiež menej problémov so škodcami.

Podporiť biodiverzitu môžete veľmi jednoducho – výmenou chemických hnojív a pesticídov za šetrnejšie prípravky. „Hnojivá a agresívne chemikálie sú hlavnými nepriateľmi biodiverzity. Mnohé herbicídy obsahujú glyfosát, ktorý je považovaný za karcinogén,“ hovorí Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrady v projektových predajniach Hornbach.

palety Čítajte aj Záhradný nábytok z paliet potrebuje správnu opateru

Stabilitu do úžitkovej záhrady prinesie výsadba rozmanitých druhov zeleniny. „Spomalí to vyčerpanie pôdy. Rôzne zeleniny potrebujú totiž odlišné živiny, majú rôzne dlhé korene a odlišnú dobu rastu. Nebojte sa tiež vysadiť rôzne kvetiny pri zelenine. Nielen že dobre vyzerajú, ale mnohé z nich prirodzene odpudzujú nechcených škodcov. Zároveň prilákajú včely či motýle, ktoré tiež pomôžu s likvidáciou škodcov. Pásy kvetov vysádzajte aj do ovocných sadov. Navnadíte tak opeľovače a zabezpečíte si sezónu plnú chutného ovocia,“ vysvetľuje odborník.

Trávnik alebo lúka?

Trávnik je neoddeliteľnou súčasťou každej záhrady. Jeho starostlivosť si ale vyžaduje poriadny kus práce. „Ak sa chcete tešiť z pekného trávnika, začnite s výsadbou na jar alebo koncom leta. Okrasné trávniky si však vyžadujú viac ako len výsadbu. Nezabúdajte na hnojenie, pravidelné zalievanie a samozrejme kosenie,“ upozorňuje Daniel Brychta.

Nižšia spotreba vody, takmer žiadne hnojivá a menej problémov s burinou? Toto všetko sľubuje najnovší pokrok ekologického záhradníctva. „Ekologický trávnik, známy tiež pod názvom „ecolawn“ sa stáva čoraz obľúbenejším. Trávnu zmes tvorí niekoľkých základných bylín, ktoré zaručia vždy zelený a trvácny trávnik. Ide zvyčajne o trávnikovú zmes obsahujúcu nízkorastúce odrody odolné voči suchu. Zvyčajne obsahujú zmes ďateliny plazivej, ktorá dobre zadržuje vlahu,“ vysvetľuje Brychta.

rozmnozovanie77 pilei atelier papaver Čítajte aj Pilea, čínska rastlina peňazí, je hitom aj na Slovensku

Pomerne zaujímavým prvkom posledných rokoch sú tiež okrasné lúky. Na zakladanie sa používajú špeciálne zmesi s obsahom poľných kvetov. Najväčšou výhodou záhradných lúk je ich nízka náročnosť na údržbu. „Na rozdiel od okrasných trávnikov si lúky nevyžadujú hnojenie a pravidelné kosenie. Práve ich nedokonalý vzhľad pôsobí zaujímavo. Navyše o tom, že takúto záhradu bude hmyz milovať, nemusíte vôbec pochybovať,“ hovorí Daniel Brychta.

Vytvorte na záhrade jazierko

Jazierka či rybníky nie sú iba oázou pokoja a miestom pre relax. Biotopové jazierka poskytujú miesto na život veľkému množstvu malých organizmov a živočíchov. Na veľkosti príliš nezáleží, podstatnejšie je jeho umiestnenie.

„Záhradné jazierka potrebujú približne 6 hodín slnečných lúčov. Vhodné sú preto miesta exponované slnečným lúčom, avšak nie celodenne. Dôležité je tiež poskytnúť živočíchom úkryt formou rôznych tráv, rastlín, kríkov, či kameňov. Pokiaľ chcete jazierko so samočistiacou funkciou, budete potrebovať minimálne 50 štvorcových metrov. Pre menšie jazierka bude potrebné sprevádzkovať čerpadlo a filtračné zariadenia,“ upozorňuje odborník.

pivonka Čítajte aj Skrášlite si záhradu pivonkami

Otvorte prírodný „Bed&Breakfast“

Vtáky sú pre fungovanie záhrady veľmi dôležité. Okrem toho, že chránia rastliny a stromy pred škodcami, šíria semená stromov a čistia prírodu. Niektorí ľudia prikrmujú vtáctvo iba počas zimných mesiacov, zatiaľ čo iní vítajú okrídlených návštevníkov v záhrade celoročne. V zimných mesiacoch je vhodné nainštalovať kŕmidlá, ktoré pravidelne dopĺňajte zmesami určenými pre vtáčiky. Vyhýbajte sa zostatkom našich jedál, ktoré sú plné soli a korenia.

Cez leto si vystačíte s kríkmi či bobuľovými stromami. „Kríky by na záhrade nemali chýbať. Pre vtáky poskytujú zdroj potravy, prirodzený úkryt a miesto pre zahniezdenie. Dopomôcť k zahniezdeniu môžete aj pomocou domčekov a búdok pre vtáky, či podložkou pod hniezda. Počas horúcich letných dní nezabudnite zabezpečiť nádobu s vodou. Bude slúžiť nielen na napájanie ale aj rýchle osvieženie,“ hovorí odborník.

Amelanchier or Saskatoon ( Amelanchier ). Berry brush on the background leaves Čítajte aj Hitom v záhradách je muchovník: Úžasný plodiaci živý plot

„Ďalšou prirodzenou možnosťou ako prilákať život do záhrady je hmyzí hotel. Ide o súbor materiálov s dutinami, ktorý imituje staré drevo. Na tento účel môžete tiež použiť staré kmene stromov či hromady kamenia. Kútik pre hmyz umiestite na suché a slnečné miesto, ktoré je čo najmenej v záhrade využívané.“

Vynikajúcimi pomocníkmi v záhrade sú tiež dážďovky. Pôdu neustále obrábajú, prevzdušňujú a hnoja. Záhrada, ktorá má dobrú populáciu dážďoviek je výborne okysličená, lepšie absorbuje vodu, a živiny z jej povrchu sa cez chodbičky vytvorené dážďovkami dostávajú hlbšie ku koreňom.

„Dážďovky sa rýchlo udomácnia na záhrade, ktorá nie je ošetrovaná agresívnou chémiou. Predovšetkým mulčovanie pôdy je pre ne veľkým lákadlom. Okrem toho si pochutia aj na popadanom lístí, humuse, pokosenej tráve alebo organickom komposte z hnoja alebo zvyškov jedla,“ dodáva Daniel Brychta.

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #záhrada #ekosystém #živočíchy #rastliny #rovnováha v záhrade
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december