Polievate zrážkovou vodou? Záhrada sa vám poďakuje

Radi by ste prispeli k ochrane planéty? Osvojte si zelenší spôsob života. Ako lepšie hospodáriť s vodou?

02.06.2021 06:00
hospodarenie s vodou Foto:
debata (3)

Jeden človek spotrebuje denne približne 150 litrov vody. Dažďová voda môže nahradiť až 40 % tejto spotreby. Mnohé štúdie dokázali, že zrážková voda je tiež vhodná na celú škálu využitia – či už v domácnosti alebo na záhrade. Pre zavlažovanie záhrady je dokonca vhodnejšia, pretože neobsahuje chlór. Ďalšou výhodou dažďovej vody je aj to, že je mäkká, vďaka čomu sa v potrubí a spotrebičoch neusádza vodný kameň.

Man laying grass turf rolls for new garden lawn Čítajte aj 7 tipov na ohraničenie záhona alebo trávnika

Využívanie dažďovej vody

Zavlažovanie záhrady

Dažďová voda je ideálna na polievanie záhrady, pretože neobsahuje chlór a je chudobná na soli a minerály. Nedochádza teda k zasoľovaniu pôdy. Kvalita zachytenej vody však závisí od typu strešnej krytiny.

„Strechy z klasických pálených (keramických) alebo betónových tašiek sú ideálne na zber zrážkovej vody. Pri plechovej streche si dajte pozor na uvoľňovanie staršieho náteru. Strechy pokryté staršími krytinami z asfaltu alebo eternitu neodporúčam, pretože môžu do vody uvoľňovať toxické či karcinogénne látky,“ upozorňuje David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Zber vody sa realizuje v akumulačných nádržiach a sudoch, ktoré sú zvyčajne umiestnené priamo pri odkvape. „Vodu zo zberného suda jednoducho rozvediete po záhrade buď samospádom, pomocou čerpadla alebo vybavte sud podstavcom, ktorý uľahčí napúšťanie krhiel priamo zo suda,“ dodáva.

recycle of tire used in organic vegetable    Čítajte aj Trendy Pinterestu? Recyklácia a balkónové záhrady

Priepustná dlažba

Záhrady hrajú dôležitú úlohu aj pri prevencii záplav v obytných oblastiach. Tieto zelené priestory nasávajú dážď – na rozdiel od dlažby, asfaltu a betónu, ktoré sú menej pórovité a neumožňujú vode vsiaknuť do zeme.

„Zrážková voda z tohto pevného povrchu často steká do uličných odtokov a kanalizácie, ktorá jej množstvo nie vždy zvládne. Prebytočná voda potom môže ísť späť potrubím a zaplaviť domy či záhrady. Aby ste tento problém zmiernili, vyberajte na záhradu priepustnú dlažbu. Minimalizujte nepriepustné povrchy,“ radí David Benda. "Priepustná dlažba je tvorená z niekoľkých vrstiev štrku. Na základ sa položí vrstva hrubého štrku, nasleduje vrstva jemného štrku a nakoniec vrstva piesku. Na hotový podklad môžete ukladať dlažbu. Výborne vyzerajú prístupové chodníky tvorené vymývanou dlažbou alebo nášľapnými kameňmi.“

Osviežujúca záhradná sprcha

Záhradné sprchy môžu slúžiť ako na prácu tak na zábavu. Ich inštalácia je jednoduchá aj vďaka tomu, že ich môžete umiestniť takmer všade. Stačí vám nato rovný povrch a hadica napojená k zdroju vody. „V podstate stačí, keď sprchu prepojíte s vodovodným kohútikom pomocou rýchlospojok, prípojok a záhradnej hadice. Ak chcete využívať dažďovú vodu, na zbernú sud jednoducho napojte čerpadlo,“ radí odborník.

Biodiverzita Čítajte aj Záhrada by mala byť živá. Ako v nej zachovať rovnováhu?

Vytvorte si vlastný „dažďový prales“

Dažďová záhrada je nielen krásna na pohľad, ale zásadne zlepšuje podmienky hospodárenia s vodou na pozemku. Okrem dizajnu poskytuje významnú environmentálnu hodnotu tým, že znižuje odtok dažďovej vody, zmierňuje záplavy a zlepšuje kvalitu vody.

„Ide o plytšie priehlbiny určené na zachytávanie zrážkovej vody zo striech, chodníkov, ciest či parkovísk, ktoré umožňujú vode pomaly preniknúť do zeme. Umiestňujte ich na dostatočne slnečné miesto, kde voda nebude stáť dlhšie ako 72 hodín. Ideálne sú nižšie položené miesta na vašom pozemku. Vybudovať takúto záhradu zvládne nejeden domáci majster. Stačí vytvoriť priehlbinu s hĺbkou približne 15 až 30 cm. Voľba rastlín záleží iba na vašom vkuse. Nie je potrebné vysádzanie špeciálnych rastlín,“ vysvetľuje odborník.

3 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #voda #záhrada #ekológia #planéta #polievanie #dažďová voda
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december