Uhorka: Zdroj dôležitých vitamínov a vody

Nezáleží na tom, či ich milujete ako súčasť šalátov, nápojov či samostatne. Čerstvé uhorky vypestované na Slovensku si môžete vychutnávať kedykoľvek.

04.06.2021 06:00
uhorka Foto:
debata

Konzumáciou slovenských uhoriek potešíte nielen pestovateľov, ale aj svoje telo. Zelené plody sú totiž zdrojom dôležitých vitamínov a vody.

Tradičné šalátové uhorky bežne dozrievajú v júni. Pestovatelia v obci Marcelová však na tamojšej farme našli spôsob, ako ich dopestovať skôr. A tiež pravidelne. „Uhorky vysievame vo fóliovníkoch začiatkom februára. Rastlinky si sami kontrolujeme a prvé uhorky sme tak zbierali už od konca marca,“ hovorí agronóm Szilárd Plauter zo spoločnosti Vitazel, ktorej je farma v Marcelovej súčasťou. Pestovanie uhoriek je celoročný proces.

Uhorky rastú rýchlo, preto sa na ich zber nemusí dlho čakať. „Uhorky sú veľmi citlivé na svetlo, to znamená, že potrebujú veľa slnka a vyššiu teplotu vo fóliovníku, preto ho musíme vykurovať. A to aj v máji, keď sú rána studené, pretože rastliny nemajú rady studený vzduch,“ dodáva agronóm. Uhorky takto vysádzajú dvakrát ročne.

hospodarenie s vodou Čítajte aj Polievate zrážkovou vodou? Záhrada sa vám poďakuje

Vo využívaní hi-tech poľnohospodárstva sa nedáme zahanbiť

Vypestovať klasické šalátové uhorky je umenie. Dôležitý je výber odrody, šikovnosť farmára a jeho skúsenosti. Dnes však agronómom pomáhajú aj moderné technológie. Slovensko v tomto smere kráča s dobou.

„Uhorky s využitím moderných technológií a umelou inteligenciou pestujeme už niekoľko rokov. Výhodou tohto spôsobu pestovania je, že software kontroluje vo fóliovníku teplotu, cirkuláciu vzduchu, automatické zavlažovanie. Tiež otvára a zatvára okná, ovláda energetickú clonu, aby sa čo najviac ušetrilo na vykurovaní,“ opisuje pestovanie Plauter.

Ďalším benefitom je, že v moderných skleníkoch a fóliovníkoch na malej ploche dokážu vypestovať porovnateľné množstvo uhoriek ako na šesťkrát väčšej ploche. Tiež môžu zamestnávať ľudí celoročne a nielen sezónne, ako to bývalo zvykom.

Man laying grass turf rolls for new garden lawn Čítajte aj 7 tipov na ohraničenie záhona alebo trávnika

Ako spoznať dobrú uhorku

Pri nákupe si ju dobre prezrite. Skontrolujte, či nie je niekde poškodená. Zdravá uhorka má mať tmavozelenú farbu. Mala by byť tvrdá, bez mäkkých častí. Tiež sa uistite, aby nemala na sebe žlté škvrny. Uhorky sa tiež môžu predávať v plastovej fólii, tá zabezpečuje, aby nestratili svoju vlhkosť.

Ako ich skladovať

Uhorky patria k čerstvej zelenine, preto je lepšie, ak ich neskladujete príliš dlho. Na skladovanie je vhodná chladnička alebo chladnejšia komora. Ak však uhorky necháte v chladničke, po dvoch až troch dňoch sa môže zhoršiť ich kvalita, pretože sú náchylné na ochladenie.

Skladujte ich preto v zásuvkách v spodnej časti chladničky. Nikdy ich nemrazte, pretože zhnednú a budú mať želatínovú konzistenciu.

Pokladka zamkove dlazby Čítajte aj Kladieme vonkajšiu dlažbu v súlade s prírodou

Prečo ich jesť

 • Uhorka obsahuje až 96 percent vody, preto je ideálnou potravinou, ktorá vaše telo udrží hydratované a pomáhajú aj chudnúť.
 • Vďaka ich konzumácii môžeme efektívne odplaviť toxíny z nášho tela.
 • Pomáhajú zmierňovať pálenie záhy.
 • Obsahujú veľa antioxidantov najmä vitamínov A, B, C, to znamená, že ich konzumáciou si zlepšujeme imunitu a dodávame telu viac energie.
 • Látky obsiahnuté v uhorkách sa ukázali ako efektívne v boji s rakovinou.
 • Pomáhajú stabilizovať krvný tlak.
 • Znižujú hladinu kyseliny močovej, sú preto vhodné pre ľudí, ktorí trpia dnou.
 • Obsah kremíka a síry v uhorkách podporuje zdravý rast vlasov.
 • Uhorka, konkrétne šťava z nej je nápomocná aj v boji s bolestivými či zapálenými ďasnami.
 • Uhorková šťava v kombinácii s mrkvou dokáže účinne pôsobiť ako prevencia proti artritíde.
 • Konzumácia uhoriek kontroluje pH pokožky. Ich prikladanie na pokožku napomáha regenerácii začervenanej kože po spálení na slnku.
debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #zdravie #záhrada #vitamíny #pestovanie #uhorka #pestovateľ
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december