Rastliny teraz rýchlo rastú a vytvárajú nové korene. Na tento spôsob rozmnožovania sú vhodné: trváce cheiranty, hluchavka škvrnitá, hybridné divozely, ale aj menej otužilé trvalky ako penstemon alebo diascia.
V tomto období oddelíme a presadíme skoro kvitnúce rastliny ako fialky, kamzičníky a prvosienky.
Robíme to v chladný deň, keď je pôda vlhká. Presádzame iba rastliny s čerstvými a pevnými koreňmi, poškodené alebo drevnaté časti odrežeme. Pôdu porýľujeme a zapracujeme do nej hnojivo. Rastliny po presadení zalejeme a zatienime.
Čítajte aj Ako predĺžiť kvitnutieDo črepníka vysadíme koreňové odrezky stračonôžok a vlčích bôbov, ktoré sme odobrali minulý mesiac. Vysádzame ich jednotlivo a umiestnime do studeného pareniska. Črepníky môžeme aj zapustiť na okraj záhona alebo iné vonkajšie chránené miesto a koncom mesiaca presadiť na trvalé stanovište.
Nebojíme sa rezať
Všetky kry, ktoré majú viac ako tri roky, by sme mali po odkvitnutí presvetliť tretinovou metódou.
Zásadou je pri nej každý rok odrezať staré konáre, aby ich mohli nahradiť nové výhonky. Ker potom zostane kompaktný a bujne rastie. S týmto druhom rezu začíname najskôr tri roky po vysadení. Potom režeme každý rok a vždy odstránime najstaršiu tretinu kra.
Kry bez rezu začnú zhruba po štyroch rokoch degenerovať. Počas celého leta dávame pozor na ich nadmerný rast. Prebytočné konáre odstraňujeme, čím zabezpečíme dostatočný priestor susedným rastlinám.