Je čas zbierať a sušiť bylinky. Ako na to?

Nemusíte byť babka bylinkárka, aby ste si nazbierali pár základných byliniek. Na dobrý čaj postačí aj úroda z malého bylinkového záhonu zo záhrady.

25.06.2021 06:00
bylinky atelier papaver Foto:
debata

Bylinky môžeme zbierať celé leto až do septembra. Neskôr už bývajú slabšie a tiež býva príliš vlhké počasie. Bylinky nemôžu byť pri zbere vlhké ani mokré. To znamená, že sa nemôžu zberať ráno, keď by na nich mohla byť rosa, ani ak je sychravé počasie. Ideálne je pekné počasie niekedy počas dňa.

helichrysum flowers isolated on white background Čítajte aj Kari - skvelé korenie do kuchyne, ale aj do domácej lekárničky

Rezervujte si rovno čas aj na ich spracovanie, pretože po odrezaní rýchlo vädnú. Mne trvalo urobiť 20 viazaničiek zhruba pol hodinu. Čo je veľmi krátko v porovnaní s tým, koľko chvíľ si užijem pri dobrom čaji.

Foto: Ateliér Papaver
zber byliniek atelier papaverx

Na čo si dávať pozor

Sem-tam sa môže nájsť pri bylinkách pupenec, tráva alebo burina. Tie treba dať preč, aby sa nestalo, že budete lúhovať nejakú zmes, ktorá môže narobiť viac škody ako úžitku.

Zbierajte iba zdravé rastliny. Nemali by mať na sebe fľaky ani škodcov.

Bylinky pred vysušením neumývajte. Viem, že láka opláchnuť ich v čistej vode, ale ak by boli vlhké, sušili by sa podstatne horšie. Skôr si treba vybrať miesta, kde ich zberáte. Ideálne z vlastnej záhrady.

cola Čítajte aj Kola: Zdravá bylinka, ktorá chutí a je bez cukru

Sušenie je jednoduché

Suchomilné bylinky, ako sú napríklad rozmarín, tymián alebo materina dúška, stačí vyviazať do viazaničiek a zavesiť. Bylinky, ktoré majú v sebe viac vody, ako medovka, mäta, oregáno sa odporúča položiť na čistú plachtu alebo ideálne sieťku.

Ak máte málo priestoru, bylinky môžete sušiť rovnako, formou viazaničiek zavesených na špagáte. Je to najstarší a osvedčený spôsob, ktorým nič nepokazíte.

Foto: Ateliér Papaver
bylinky viazanicky spagat atelier papaverxx

Ako urobiť viazaničky?

Narezané stonky dlhé od 10 do 15 centimetrov som spolu zviazala konopným špagátom. Uviazala som napríkad štyri kusy medovky alebo dva hrubšie tymiány. Hrubšie viazaničky netreba, nech medzi rastlinami dobre prúdi vzduch.

Miesto na rastline, kde som viazaničky upevňovala konopným špagátom som odlistila. Z tých lístkov si môžete hneď spraviť čerstvý čaj, aby nič nevyšlo nazmar. Každú viazaničku som zavesila na dlhý špagát.

Foto: Ateliér Papaver
bylinky viazanicky atelier papaverxxx

Kam ich umiestiť a čo s nimi po vysušení

Na sušenie je najlepšia tmavá, suchá miestnosť s prievanom. Kedysi na to slúžila povala. Ja povalu nemám, tak som si bylinky zavesila do izby. Sú aj peknou dekoráciou. Nedávajte ich ale do kuchyne, kde sa varí, lebo pri varení sa uvoľňujú rôzne vône a najmä vlhko.

Egreše sú plné vitamínov. Čítajte aj Egreš: Bobule plné zdravia

Po vysušení treba bylinky uskladniť v suchej tmavej nádobe, sklenenej alebo plechovej. Odporúčam ju označiť názvom bylinky a rokom zberu.

debata chyba
Viac na túto tému: #úroda #záhrada #bylinky #záhon #sušenie byliniek #bylinkový záhon
Flowers
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december