Ovocím a zeleninou proti stresu. Niektoré máte aj v záhrade

Ak cítite, že ste v strese, je prirodzené hľadať úľavu. I keď je ťažké sa občasným záchvatom stresu vyhnúť. Chronický stres si môže vybrať vážnu daň na vašom fyzickom aj emočnom zdraví. V skutočnosti môže zvýšiť výskyt rizikových stavov, ako sú srdcové ochorenia a depresia. Našťastie existujú jedlá a nápoje, ktoré vám môžu pomôcť stres uvoľniť. Poďme sa pozrieť na to, o aké potraviny ide.

27.06.2021 06:00
brokolica, zelenina, zdravá výživa Foto:
debata

1. Mangold

Švajčiarsky mangold je listová zelená zelenina plná živín bojujúcich proti stresu. Jedna šálka (175 gramov) vareného mangoldu obsahuje 36 % odporúčaného denného príjmu horčíka, ktorý hrá dôležitú úlohu pri stresovej reakcii vášho tela. Nízka hladina tohto minerálu je spojovaná s úzkosťami a záchvatmi paniky. Okrem toho môže chronický stres vyčerpať zásoby horčíka v tele, takže ak ste v strese, tento minerál je obzvlášť dôležitý.

bylinky atelier papaver Čítajte aj Je čas zbierať a sušiť bylinky. Ako na to?

2. Sladké zemiaky

Foto: SHUTTERSTOCK
sladké zemiaky, zdravé potraviny

Konzumácia sacharidov bohatých na živiny, akými sú sladké zemiaky, môže pomôcť znížiť hladinu stresového hormónu kortizolu. I keď je hladina kortizolu v organizme regulovaná, chronický stres môže viesť k disfunkcii kortizolu, čo môže spôsobiť zápal, bolesť a ďalšie nepriaznivé prejavy.

Štúdia žien s nadváhou alebo obezitou zistila, že tie ženy, ktoré jedli stravu bohatú na živiny s množstvom sacharidov, mali významne nižšiu hladinu kortizolu ako tie, ktoré dodržiavali štandardnú nezdravú a tučnú stravu s vysokým obsahom rafinovaných sacharidov. Sladké zemiaky sú taktiež nabité živinami, ktoré pomáhajú pri reakcii na stres, ako je vitamín C a draslík.

3. Petržlenová vňať

Petržlen. Foto: SHUTTERSTOCK
petržlen Petržlen.

Petržlen je výživná bylinka plná antioxidantov, ktoré neutralizujú voľné radikály, čím nás chránia pred oxidačným stresom. Oxidačný stres je spojený s mnohými ochoreniami, vrátane porúch duševného zdravia, ako je depresia a úzkosť.

Štúdie naznačujú, že strava bohatá na antioxidanty môže pomôcť predchádzaniu stresu a úzkosti. Antioxidanty môžu pomôcť aj znížiť zápaly, ktoré sa často vyskytujú u pacientov s chronickým stresom.

Egreše sú plné vitamínov. Čítajte aj Egreš: Bobule plné zdravia

4. Cesnak

Cesnak má vysoký obsah zlúčenín síry, ktoré pomáhajú zvyšovať hladinu glutatiónu. Tento antioxidant je súčasťou prvej línie obrany nášho tela proti stresu. Cesnak preto účinne pomáha bojovať proti stresu a zmierňuje príznaky úzkosti a depresie.

5. Slnečnicové semienka

Slnečnicové semienka sú bohatým zdrojom vitamínu E. Tento vitamín rozpustný v tukoch pôsobí ako silný antioxidant a je nevyhnutný pre duševné zdravie. Jeho nízky príjem je spojený so zmenami nálad až depresiami. Slnečnicové semienka majú zároveň vysoký obsah ďalších živín znižujúcich stres, vrátane horčíka, mangánu, selénu, zinku, vitamínu B a medi.

6. Brokolica

Foto: SHUTTERSTOCK
brokolica

Brokolica je známa pre svoje blahodárné účinky na zdravie. Jedálniček bohatý na túto zeleninu môže znížiť riziko niektorých druhov rakoviny, srdcových ochorení a porúch duševného zdravia, akým je napríklad depresia.

Brokolica je jedným z najkoncentro­vanejších zdrojov niektorých živín – vrátane horčíka, vitamínu C a kyseliny listovej, u ktorých bolo preukázané, že účinne pomáhajú proti depresívnym stavom. Brokolica je bohatá aj na sulforafán, ktorý má upokojujúce a antidepresívne účinky.

Foto 1 Čítajte aj Lúka - prírodou stvorená a človekom udržiavaná dokonalosť

7. Cícer

Cícer. Foto: SHUTTERSTOCK
cícer Cícer.

Cícer je plný vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú v boji proti stresu, vrátane horčíka, draslíka, vitamínov skupiny B, zinku, selénu, mangánu a medi. Táto lahodná strukovina je zároveň bohatá na L-tryptofán, ktorý vaše telo potrebuje na produkciu neurotransmiterov regulujúcich náladu.

Výskumy ukázali, že strava bohatá na rastlinné bielkoviny, ako je napríklad cícer, môže pomôcť zlepšiť nielen zdravie mozgu, ale pomáha duševnej výkonnosti.

8. Harmanček

Harmanček je liečivá bylina, ktorá sa od staroveku využíva ako prírodný prostriedok na zníženie stresu. Harmančekový čaj alebo harmančekový extrakt podporujú pokojný spánok a znižujú príznaky úzkosti a depresie.

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #ovocie #zelenina #záhrada #stres #brokolica #sladké zemiaky #mangold
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december