Stredomorie môžete mať aj vo vlastnej záhrade

Sedíte pod figovníkmi a olivovníkmi iba na dovolenke? Už nemusíte. Rastlinám z južných krajín sa dobre darí aj v kvetináčoch a prinesú atmosféru juhu aj do vašej záhrady.

08.07.2021 10:00
sadenie Foto:
debata

Stredomorské rastliny možno rozdeliť do troch skupín: úžitkové a kvitnúce rastliny a palmy. „Tieto rastliny sú však citlivejšie ako tie pestované doma, preto by ste ich mali nechať na vonkajšie teploty zvyknať postupne,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Úžitkové rastliny

Stredomorské úžitkové rastliny sa delia na bylinky (napríklad tymián a rozmarín) a ovocné stromy. Stredomorské bylinky sú nenáročné na údržbu, majú aromatickú vôňu a dajú sa dobre kombinovať s inými rastlinami. Ovocné stromy, ako napríklad olivovníky a citrusy, poskytujú lahodné plody a kvitnúce rastliny prinášajú záplavu kvetov.

Richly blooming geranium flowers on the windows Čítajte aj Najlepšie tipy pre krásne muškáty

Pôvod stredomorských úžitkových rastlín poskytuje informácie o tom, čo majú rady a čo je pri ich starostlivosť treba zohľadniť. „Subtropické podnebie v ich domove sa vyznačuje teplým letom a miernou zimou, mráz sa tam vyskytuje len zriedka. V subtropickom podnebnom pásme tiež väčšinou prší menej ako u nás v miernom podnebnom pásme. Preto by ste sa mali dôkladne zoznámiť s vlastnosťami a potrebami týchto rastlín,“ upozorňuje odborník.

Kvitnúce rastliny

„Záplavu kvetov v stredomorskom štýle vám ponúknu levanduľa, margaréty či dipladénia,“ radí David Benda. „Možností je samozrejme viac, je však potrebné myslieť na to, že najmä vždy zelené rastliny potrebujú dostatok vody a živín aj v zime. Aby vám dlho slúžili, je potrebné, aby nevyschol ich koreňový obal. Ak je to len trochu možné, starostlivosť o tieto rastliny vám uľahčí zalievanie vlažnou vodou pri miernom počasí.“

shutterstock 378423466 Čítajte aj Dopestovať vlastné figy pri paneláku? Áno, dá sa

Palmy

Palmy k správnej stredomorskej atmosfére jednoducho patria. „Keď sa špičky palmových listov sfarbia dohneda, musíte konať. Hnojte, ale pozor na prehnojenie, najmä v zime. Možno sú špičky listov hnedé práve preto, že sa do substrátu dostalo príliš veľké množstvo hnojiva. Zalievajte, ale nie zhora cez listy. Dbajte na to, aby ste palmu nepolievali často. Príliš veľa slnka tiež nie je dobré, palmám sa páči skôr polotieň. Ak sú listy dlhé a tenké, svedčí to o nedostatku svetla,“ uzatvára odborník David Benda.

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #záhrada #rastliny #kvetináče #figy #olivovníky
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december