Lienky sú nenásytné ničiteľky vošiek. Nemajú veľa prirodzených nepriateľov, preto sa v prírode vyskytujú v hojnom počte. Pre vtáky je lienka jedovatá, na čo upozorňuje jej nápadné sfarbenie, ktoré v prírode vždy znamená: Pozor, chutím odporne a keď ma zhltneš, môžem ti ublížiť! Pre človeka je lienka, naopak, veľmi užitočná. Čím viac lienok máte v záhrade, tým menej práce budete mať s ničením škodcov.

Aby sa im u nás páčilo
Lienky žijú počas vegetačnej sezóny na rastlinách a na zimu sa stiahnu do úkrytov v budovách alebo kameňoch. Úkryt im môžeme aj vytvoriť, napríklad necháme pod kríkom trochu opadaného lístia alebo pár kameňov. Lienky tam prezimujú a hneď od jari budú v bojovej pohotovosti. Akonáhle sa v záhrade objavia vošky, pustia sa do ich likvidácie.

Ako za nás bojujú
Na rastlinu napadnutú voškami nakladie samička lienky okolo dvesto vajíčok, larvy skonzumujú počas trojtýždňového vývojového štádia stovky vošiek. Aj dospelé lienky konzumujú vošky, ale menej ako larvy. Za život zožerie lienka približne päťtisíc vošiek. Niektorým druhom sa však vyhýba, pretože sú pre ňu jedovaté. Lienky sa za potravou sťahujú, preto sa vyskytujú vždy tam kde aj vošky.
Pozor, ľahko si ju pomýlite s pásavkou
Larvy lienky sa živia výlučne voškami. To z nich robí veľkých spojencov každého záhradkára. Keď sú larvy ešte zakuklené, podobajú sa larvám pásavky. Preto pozor, aby ste si ich nepomýlili a omylom ich nezlikvidovali. Ako ich bezpečne odlíšiť? Kukly lienky nemajú nohy, nepohybujú sa a sú prichytené na rastline.