Na napadnutie roztočcom nie sú náchylné len spomínané rastliny, ale aj izbové a skleníkové rastliny, ďalej rastliny v studenom parenisku a tiež rastliny vo fóliovom tuneli. Roztočca zbadáme len veľmi ťažko, jeho prítomnosť je jasná zväčša až vtedy, keď už napáchal nenapraviteľné škody. Preto platí: sledovať, kontrolovať, objaviť, zasiahnuť a vyhrať.
Čo ho prezradí
Poškodenie rastlín, spôsobené roztočcom, je nezameniteľné. Na listoch sa objavia bledé škvrny, listy celkovo strácajú pôvodnú farbu a na okrajoch sa začnú stáčať. Pri rozsiahlom napadnutí môžu listy opadať a v najhoršom štádiu celá rastlina uhynie. Zákernosť tohto škodcu spočíva v tom, že si jeho prítomnosť v záhrade len ťažko všimneme pri bežných činnostiach. Najväčšiu šancu zbadať ho máme po polievaní alebo po jemnom daždi, keď sa na pavučinkách medzi rastlinami zachytia kvapôčky vody. Objaviť ho môžeme aj večer, keď si na rastliny posvietime baterkou.
Čítajte aj Ako vyhrať boj s burinouVoda ako zbraň
Roztočcovi sa darí v suchu a teple. Jeho vývoj narušíme častým polievaním pôdy pod rastlinami citlivými na napadnutie. Je dobré rastliny aj kropiť, a to nielen zvrchu, ale aj zospodu, pretože roztočce sa rozmnožujú na spodnej strane listov. Keď chceme pred roztočcom ochrániť izbové a skleníkové rastliny, postavíme ich počas pekných dní von, aby neboli v suchom a teplom prostredí.
Pomáha dravec v skleníku
V boji proti roztočcom pomáha aj to, keď im neumožníme prezimovať. Koncom jesene odstránime zvyšky rastlín, prázdne črepníky dôkladne vyčistíme a potom ešte umyjeme dezinfekčným prostriedkom. Do skleníka zamoreného roztočcom môžeme nasadiť dravé roztoče druhu Phytoseiulus persimili. Tento druh sa živí roztočcami a rozmnožuje sa rýchlejšie, takže ich počtom rýchlo prevýši. Po zlikvidovaní roztočcov tento roztoč hynie.