Vädnutie, zasychávanie a hnednutie stoniek. Tak dáva pivonka najavo, že s ňou niečo nie je v poriadku. Nestrácajme čas hľadaním príčin v pôde alebo v nesprávnej starostlivosti. V drvivej väčšine prípadov je infekcia tým dôvodom, prečo rastlina neprospieva. Prvé infekcie vznikajú na bazálnej časti stoniek, ktoré sa začnú pokrývať sivým, páperistým povlakom huby. Povlak pripomína pleseň sivú.
Vlhko hube prospieva
Na povrchu aj vnútri napadnutých stoniek sa tvoria malé, tvrdé, čierne útvary – skleróciá. Ide o pretrvávajúce orgány huby Botrytis paeoniae. Skleróciá sa dostávajú do pôdy, kde prežívajú až dovtedy, kým nenastanú priaznivé podmienky pre klíčenie a vznik nových infekcií. Veľkým urýchľovačom tohto hubového ochorenia je vlhko.
Čítajte aj Ktoré ruže voňajú najkrajšieAko pivonku ochrániť
Napadnuté stonky rastliny je potrebné odrezať pod povrchom pôdy. Rastliny postriekame bordóskou zmesou, husté porasty preriedime, aby sa choroba šírila čo najmenej. Dôležité je tiež postriekať listy pivonky fungicídmi, s výberom vhodných chemických prípravkov poradia v špecializovaných predajniach a záhradníctvach.
A čo trápi plamienky?
Najmä veľkokveté hybridy bývajú ohrozené hubou Ascochyta clematidina. Jej prítomnosť sa na rastline prejavuje vädnutím terminálnych výhonkov. Ako prvé vädnú najmladšie listy. Listové stopky zasa hnednú na miestach, kde sa pripájajú k listovej čepeli. Huba, ktorá spôsobuje tieto príznaky, vytvára na starších častiach stoniek spóry uvoľňujúce plodnice. Túto hubovú chorobu si ľahko pomýlime s pôsobením nepatogénnych vplyvov, pretože veľmi podobne sa prejavuje suchá, nepriepustná pôda alebo nesprávne vrúbľovanie.
Čítajte aj Voda môže fuksie aj zahubiťDo boja vyrážame s nožnicami
Napadnuté časti stoniek plamienka zrežeme až po zdravé pletivo. Neskôr vyvinuté mladé listy aj listy vytvorené nasledujúcu jar postriekame bordóskou zmesou alebo fungicídmi na báze benomylu. Je dobré priebežne kontrolovať rastliny v záhrade, pretože pri väčšine ochorení platí, že včasným zásahom môžeme rastlinu zachrániť.