Zvládnite záhradkárčenie bok po boku s deťmi

Máte doma malých pomocníkov, ktorí by vám radi pomáhali s prácou na záhrade? Ako zvládnuť záhradkárčenie s ratolesťami po boku, tak, aby si to užili všetci?

26.09.2021 06:00
deti na zahrade Foto:

Dospelí trávia veľa času činnosťami, z ktorých sú deti vylúčené. Do záhradkárčenia je však možné zábavnou formou zapojiť aj tých najmladších členov domácnosti a nechať ich plnohodnotne pomáhať, stačí len správna motivácia.

„Ak pôjdete do záhrady s nadšením, je veľká šanca, že vás deti budú nasledovať,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v Hornbachu. „V prípade, že vám malí záhradníci pomôžu vysadiť záhradu, môžete spoločne vytvoriť životný priestor pre včely, motýle a iné užitočné tvory. Aj tí najmenší tak budú môcť hravou formou poznávať súvislosti nášho ekosystému.“

Ide to, aj keď záhrada chýba

Ak nemáte k dispozícii záhradu, rovnako ľahko sa dá s deťmi záhradníčiť aj na balkóne, a to vďaka veľkoobjemovým kvetináčom alebo vyvýšeným záhonom. „Ak máte dostatočne veľký balkón alebo terasu, vyskúšajte vyvýšený záhon, v ktorom sa rastliny ľahko obrábajú. Pre menšie balkóny sú naopak vhodné vertikálne záhony či hrantíky a veľké kvetináče,“ radí David Benda.

Malé deti rady experimentujú a chcú všetko vyskúšať, preto je na mieste urobiť isté preventívne opatrenia a vysádzať v záhrade i na balkóne len nejedovaté rastliny. Existujú aj kvety, ktoré nielenže dobre vyzerajú, ale sú dokonca jedlé. Ide napríklad o kapucínku, fialku, sedmokrásku, ružu, afrikán, prvosienku či ľan.

starý bicykel Čítajte aj Haraburdy hneď nevyhadzujte, v záhrade chytia druhý dych

Doprajte im pocit dôležitosti

Je známe, že deti sa učia napodobňovaním a chcú robiť to, čo dospelí. „Keď potrebujete pokosiť trávnik alebo voziť v záhrade čokoľvek vo fúriku, doprajte i malým záhradníkom detskú kosačku či fúrik, naložte im do neho primeraný náklad a môžu pomáhať. Ideálnou činnosťou, ktorú možno s deťmi robiť spoločne, je napríklad zalievanie záhonov alebo kvetináčov, alebo zber ovocia a zeleniny,“ vysvetľuje odborník.

Deti sa učia napodobňovaním a chcú robiť to, čo dospelí. Nebráňte im v tom. Doprajte im detský fúrik či kosačku a nechajte ich, nech vám pomáhajú.

Aj tieto činnosti je však potrebné vyberať s prihliadnutím na vek a schopnosti dieťaťa, ale jablká, papriku, cibuľu, zemiaky či uhorky zvládnu zbierať alebo nakladať do debničiek aj tí najmenší. Ich chuť pomáhať na záhrade zaručene podporíte napríklad detským šliapacím traktorom s vlečkou, do ktorej možno naložiť posekanú trávu i pooberané ovocie alebo natrhanú zeleninu.

trávnik Čítajte aj Trávnik po lete: zachraňovať alebo rovno vymeniť?

Vlastný projekt pre deti

Deťom, ktoré sú už o niečo staršie, môžete bez obáv zveriť kúsok záhonu alebo vlastný kvetináč na balkóne. Samy si potom môžu rozmyslieť, čo chcú zasadiťa naučiť sa starať sa o svoje rastlinky svojpomocne.

„V prípade, že budú mať vaši malí pomocníci svoj vlastný projekt, je dobré sa uistiť, že začnú s rýchlo kvitnúcimi rastlinami. Posilní sa tak ich nie príliš veľká trpezlivosť a zároveň sa nebudú príliš prepínať,“ dodal David Benda.

Aby sa deťom na svojom projekte dobre pracovalo a osvojili si pracovné návyky, kúpte im pomôcky prispôsobené veľkosti ich rúk– záhradné rukavice alebo detskú motyčku.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #záhradkárčenie #záhrada #práce v záhrade #deti
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december