Ako obnoviť drevený záhradný nábytok

Na ošetrenie dreveného nábytku pomocou špeciálnych olejov či voskov je dobré myslieť už pri jeho kúpe. Ako každý prírodný materiál totiž vysychá alebo absorbuje vlhkosť, čo výrazne ovplyvňuje jeho vzhľad a životnosť. Ak sa tak stalo, stále nie je nič stratené – nový náter dodá nábytku opäť lesk a krásu.

29.09.2021 06:00
zahradny Foto:
debata (1)

„Ak má drevo vyblednutý vzhľad, existujú dve možnosti, ako sa zbaviť šrámov času. Jedna z nich je čistič na drevo, druhá potom zbrúsenie dreva,“ hovorí Monika Linghartová, odborníčka z oddelenia lakov v projektových marketoch Hornbach. "Čistič na drevo naneste štetcom a nechajte pôsobiť približne hodinu. Drevo ho vsiakne, čím sa obnoví jeho kresba. V prípade, že na nejakých miestach zostali sivé fľaky, náter opakujte. Ak je všetko v poriadku, opláchnite drevo vodou. Nie je žiadny problém tak urobiť pomocou záhradnej hadice alebo vysokotlakového čističa. Pred ďalším postupom nechajte nábytok v tieni uschnúť,“ radí odborníčka.

dlažba Čítajte aj Vonkajšiu dlažbu treba pripraviť na prvé mrazíky aj na zimu

Nech čisté aj ostane čisté

Čistič na drevo nielen dôkladne vyčistí všetky drevené povrchy s veľkým účinkom, ale zároveň aj odpudzuje nečistoty. Hutná štruktúra prípravku zaručuje po zmiešaní s vodou dostatočné penenie aj pri použití malého množstva. S prehľadom odstráni machy, pôvodné olejové nátery aj opotrebovaný vzhľad dreva. Výrobok možno použiť ako na záhradný nábytok, tak napríklad na terasu.

Ošetrovanie dreva má svoje pravidlá

„Opotrebovaný vzhľad dreva sa dá odstrániť tiež zbrúsením. Ak chcete ďalej pokračovať lazúrou, je nevyhnutné ošetriť drevo impregnáciou proti hubám a škodcom. Ak máte nábytok v chránenom závetrí, stačí natrieť hladké povrchy raz a v reze dvakrát,“ upresňuje Monika Linghartová. Ak je nábytok umiestnený na juhozápade, je potrebné natrieť nábytok minimálne trikrát. „V zásade existujú tri možnosti ošetrenia vonkajšieho dreveného nábytku. Delia sa podľa druhu dreva, teda na tvrdé, cudzokrajné a mäkké drevo, ďalej podľa nutnosti údržby a variantov odtieňov,“ konštatuje Linghartová.

odvodňovanie záhrady Čítajte aj Ako najlepšie odvodniť záhradu a balkón: tipy za pár centov

Kedy olej a kedy zasa lak

Tvrdé a cudzokrajné drevo(napríklad dub, buk alebo teak) sa odporúča napúšťať olejom. Lakovať možno iba buk. Výnimkou je aj dub, ktorý je možné natrieť iba podlahovým lakom. Cudzokrajné drevo sa odporúča vždy ošetriť výhradne olejom, z dôvodu vysokého obsahu triesloviny. „V prípade, že sa rozhodnete aj napriek tomu túto drevinu ošetriť lazúrou, dopadne to v drvivej väčšine popraskaním povrchu a odpadávaním šupín lazúry. K tomuto dôjde v pomerne krátkom období, približne v priebehu 3 mesiacov,“ upozorňuje Monika Linghartová. V prípade použitia oleja je nutné nábytok ošetriť dvakrát za rok. Prvýkrát pred sezónou a druhýkrát na konci sezóny, inak dôjde k vyblednutiu.

Tvrdé a cudzokrajné drevo napúšťame olejom, lakovať možno iba dub. Nábytok ošetrujeme pred sezónou a po nej.

Mäkké drevo potrebuje tenkú lazúru

Tenkovrstvá lazúra je najlepšia ochranná vrstva pre mäkké drevo (napríklad smrek, borovica alebo smrekovec). Hrubovrstvá lazúra sa neodporúča, pretože napríklad pri stoličkách dochádza pri vstávaní k pocitu prilepenia. „Ak chcete svoj nábytok odlíšiť farebným odtieňom, nie je to žiadny problém. Postupuje sa však inak. Najskôr sa drevo namorí farebným moridlom do požadovanej farby a po zaschnutí sa natrie vrchným lakom. Tým vznikne ochranná vrstva až na dobu siedmich rokov,“ dodala Monika Linghartová. Nevýhodou je cenová náročnosť. Lazúry možno používať len pre masívne drevo. Lazúru nemožno použiť na dyhu, pretože nemá dostatočnú hĺbku pre prelínanie do dreva, dôjde tým k jej znehodnoteniu.

Obnova nábytku krok za krokom

Renovácia dreveného záhradného nábytku nie je zložitá, v niekoľkých jednoduchých krokoch ho ľahko privediete späť k životu. Ako na to?

  • Najskôr zbavíme drevo starého povrchu pomocou čističa dreva.
  • Druhá možnosť, ako pripraviť drevo na vykonanie povrchovej úpravy, je zbaviť sa starého povrchu pomocou brúsenia.
  • Olej alebo lazúru nanesieme štetcom na vopred pripravený povrch. Prebytočný olej zotrieme suchou handričkou. Ak by sme prebytočný olej nezotreli, môže dôjsť k tvorbe škvŕn.
  • Po prvom natretí nám drevo pustí vlasy. Je nutné tieto vlákna strhnúť jemným brúsnym papierom hrúbky 180. Keď tak neurobíme, budú sa jednotlivé vlasy trhať a hrozí narušenie ochrannej lazúry.
  • Po úplnom zaschnutí náter ešte raz opakujeme. Teraz už bez brúsenia.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #drevo #záhrada #farba #terasa #záhradný nábytok #povrchy #brúsenie
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december