Dom aj chata potrebujú svoje "hradby". Čo by ste nemali pri stavbe plotu podceniť?

Aj rodinný dom, chata alebo chalupa potrebujú svoje "hradby", aby bolo súkromie ich obyvateľov v bezpečí. Chcete chrániť svoje bývanie pred cudzími pohľadmi alebo neželanými hosťami?

03.11.2021 06:00
plot Foto:
debata

Doma i na chate sa potrebujeme cítiť bezpečne a mať pocit pokoja a istoty, aj keď tam práve nie sme. Správne zvolený plot, detektor pohybu či hlásiče, alebo alarmy, ktoré upozornia na nevítaných návštevníkov, dokážu zabezpečiť väčší pokoj majiteľov budovy, či už sa v nej zdržiavajú alebo nie.

Plot chráni aj lahodí oku

Ploty a záhradné zásteny sú neodmysliteľnou súčasťou každého domova. Zabránia nechceným návštevám, ale aj hluku z okolia alebo pohľadom okoloidúcich. „Vhodné oplotenie vie nielen esteticky doladiť priestor okolo budovy či pozemku, ale aj účinne ochrániť objekt aj jeho okolie,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

presahujúce konáre Čítajte aj Presahujú k vám konáre od suseda? Jablká sváru bývajú trpké

Na výber je mnoho variantov a každý typ má svoje pre a proti. „K najpopulárnejším dnes patria takzvané drevoplastové ploty. Tie v sebe snúbia eleganciu dreva a praktickosť plastov. V závese sú plastové, drevené i obyčajné pletivo. Svojich priaznivcov majú tiež živé ploty, a to aj napriek tomu, že sú najnáročnejšie na starostlivosť i čas,“ vysvetľuje.

Drevo, živý plot, plast, kov, pletivo alebo WPC?

Medzi najpopulárnejšie „plotové“ dreviny u nás patrí tis a tuje. Neopadávajú a fungujú ako pohľadová bariéra po celý rok. Ak túžite po živom plote, stavte v prvých niekoľkých rokoch na kompromisné riešenie. Postavte pred živý plot jednoduchý plot – z pletiva alebo lacných drevených latiek. Až kríky dostatočne vyrastú, provizórny plot odstránite.

Pozemok môžete ohraničiť napríklad dreveným oplotením, o ktoré sa treba pravidelne starať. V tomto prípade dbajte na to, aby bola jeho horná časť skosená. Nebude sa na nej držať voda a drevo dlhšie vydrží. Životnosť dreveného plotu tiež predĺži podmurovka. Naopak, WPC ploty sú jednými z najobľúbenejších vďaka ľahkej údržbe, stálofarebnosti, dobrej ochrannej funkcii a peknému vzhľadu pripomínajúcemu drevo. Cenovo dostupnejšie sú plastové ploty, ktoré možno tiež ľahko upravovať bez toho, aby zmenili svoje vlastnosti.

cezmína Čítajte aj Živý plot z cezmíny je pevný ako múr

Kovový plot poskladáte vďaka plotovým panelom ľahko, pripravte sa ale na minimálnu pohľadovú bariéru. „Rovnaké je to s pletivom, takže tieto varianty je nutné doplniť plachtou alebo zástenou. Pri výbere nezabudnite ani na príslušenstvo pre ploty a ochranné laky,“ upozorňuje Benda.

K plotu samozrejme patria aj brány a bránky. Vzhľadom na každodenné používanie by bránka mala byť dobre ukotvená, rozhodne nešetrite na kovaní a bezpečnosti.

Hlásiče, alarmy, detektory pohybu

Sčerilo niečo hladinu vody v bazéne na záhrade, je nejaký podozrivý pohyb na trávniku, alebo sa vám niekto až príliš nenápadne prechádza pred bránkou? Na všetky tieto nepríjemnosti je dobré nechať sa včas upozorniť inteligentnými spojencami. „Bazénový bezdrôtový alarm upozorní aj na pád dieťaťa do bazéna či návštevu nepozvaného hosťa. Monitoruje pohyb vodnej hladiny a pri zaznamenaní veľkých vĺn spustí sirénu. Vďaka nastaviteľnej citlivosti v prípade ľahkého vlnenia spôsobeného filtráciou neruší,“ radí David Benda.

shutterstock 1187263249 Čítajte aj Je drevený plot dobrá voľba?

Detektory pohybu a bezdrôtové snímače je možné pripojiť napríklad k bezdrôtovým zvončekom a odhaliť tak v predstihu nevítaných návštevníkov. „Pri narušení stráženého priestoru sa buď rozsvieti, alebo vydá veľmi hlasný a nepríjemný zvukový signál. Ten nielenže upozorní obyvateľa, ale je často dostačujúci aj k odstrašeniu votrelcov,“ dodáva odborník.

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #pozemok #dom #plot #záhrada #chata #stavba plotu
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december