Dá sa využiť aj ako náhrada trávy na miestach s jej problematickým rastom. Výborne sa dopĺňa s brečtanom. Bonus? Nie je náchylný podliehať škodcom či chorobám. Z Číny pochádzajúci jazmín nahokvetý (Jasminum nudiflorum) bežnejšie označovaný ako zimný obľubuje slnečné stanovište, poradí si však aj s polotieňom. Najviac sa mu darí v priepustnej a na živiny bohatej hlinito-piesočnatej pôde.
Podobá sa na zlatý dážď
Jasnožlté kvety s priemerom do dvoch centimetrov a šiestimi lupienkami otvára na bezlistých výhonkoch postupne, v našich zemepisných šírkach prevažne od januára. Z diaľky evokuje predčasne prebudený zlatý dážď. Až po odkvitnutí sa objavujú malé lesklé tmavozelené listy. Aj po ich jesennom opadaní si zachováva vizuálnu pôsobivosť zásluhou zelených konárikov.
Čítajte aj Kráska albízia znesie aj tuhý mráz, ale až v zrelšom vekuKrotíme ho orezom raz za rok
Zimný jazmín spočiatku bujnie trochu zdráhavo. Vynahrádza si to v dospelosti. Keď sa dostane do fázy rastového špurtu známeho aj u detí, ľahko sa najmä popri opore vytiahne aj do troch metrov. Vtedy si už vyžaduje pravidelné krotenie orezom. O to viac, že ohybné prúty previsnutej verzie majú tendenciu vrastať do zeme a zapúšťať korene. Chaotickému šíreniu treba včas zabrániť. Kvety sa vyvíjajú len na mladých výhonkoch. Staršie konáriky zima spáli a mŕtve drevo prekáža rastu.
Nerežeme ho v lete, prišiel by o kvety
K strihaniu pristupujeme na sklonku procesu kvitnutia, teda v spomenutom apríli. Redukujeme približne pätinu dĺžky. Jazmín svižne vykompenzuje aj radikálny zásah o tretinu po prípadnom zanedbaní. V žiadnom prípade si však procedúru nenechávame na leto: ochudobnili by sme sa o najbližšiu zimnú potechu. Ker reaguje na orez dobre, hojenie mu však uľahčí použitie ostrého nástroja. Tupý roztlačí drevinu a ťažko sa ním dosahuje požadovaný zošikmený rez. Pri rovnom sa rana pomalšie uzatvára. Na výhonkoch ponechávame aspoň tri očká, nech však aj päť.
Čítajte aj Rozchodník spestrí skalku, ale aj polievku a marináduDo vázy v polovici decembra
Obyvateľom črepníkov formujeme precízny tvar, získame tým hustejší porast. Na rozložitejšie bujnenie až do dvoch metrov používame oporné tyčky. Zimným jazmínom si môžeme v chladnom období prežiariť aj interiér. Konáriky do vázy režeme pred otvorením prvých kvetov. Zvyčajne to býva okolo polovice decembra, čiže vhodne krátko pred sviatkami. Šancu na Vianoce so živou žltou dekoráciou logicky zvýši výber vetvičiek s hojným počtom púčikov.