Už náterom zbavíte chatku fádnosti. Čo tak ešte zeleň na streche ako príspevok k udržateľnému životnému štýlu? Stačí skombinovať stavbárske pravidlá a záhradkárske zručnosti, aby ste si zriadili oázu v oáze. Úžitok je dokonca aj ekonomický, keďže flóra na streche slúži na posilnenie hydroizolácie a ochranu konštrukcie, čím predlžuje jej životnosť.
Na šikmej ploche
Z botanického hľadiska rozlišujeme dva typy prístupu. Extenzívny spočíva v koberci zo suchomilných a mrazuvzdorných rastlín s výškou do 10 centimetrov – machov, tráv, ostríc. Miesto sa nájde aj pre kvitnúce byliny a nízke trvalky, akými sú rozchodník prudký, skalná ruža či lomikamene. Naviatím semienok sa bez pozvánky pridajú lišajník, hluchavka, bodliak, čím vznikne biotop podobný bezprostrednému okoliu. Substrát má byť chudobnejší na minerálne látky a živiny.

Občas strihať, občas orezávať
Intenzívny model sa opiera o vyššie trvalky, malé dreviny a dlhšie trávy so vzrastom 20 – 40 centimetrov. Na starostlivosť je to náročnejšie, lebo ich treba občas strihať a orezávať. Používame zeminu bohatú na živiny: čiernozem na spraši, rašelinu, drevený zeolit. Z pestovateľských i prevádzkových dôvodov sa vám intenzívna visutá záhrada ľahšie založí a bude udržiavať na rovnej streche. Extenzívna je skôr predurčená na to, aby potešila oči na verzii so sklonom.
Odtokový systém musí naďalej fungovať
Základom je – po konzultácii so statikom a dôkladnom vyčistení strechy – taká úprava okrajov, aby sa cez ne nezosúvala zemina. Kladenie potom začnite parozábranou, po ktorej nasleduje tepelná izolácia, separačná geotextília, hydroizolačná membrána, drenážna rohož a napokon filtračná vrstva. Pri inštalovaní jednotlivých vrstiev z predrezaných pásov je žiaduce, aby sa dostatočne prekrývali. Nemenej dôležité je zachovanie optimálnej funkčnosti odtokového systému, lebo premokrenie aj vysušenie má neblahý vplyv na rastliny i samotnú strechu.

Hotové moduly pre netrpezlivých
Až teraz prichádza na rad zemina. Pri extenzívnej strešnej záhrade nasypte substrát približne na hrúbku tri až päť centimetrov, vysejte a posaďte podľa ľubovôle a výsledok zalejte. Ak sa vám nechce čakať, extenzívny prírodný koberec si môžete kúpiť aj v podobe hotových modulov. Intenzívna záhrada potrebuje aspoň 30 centimetrov zeminy (veľký pozor teda dajte na nosnosť strechy) a pravidelné pletie, polievanie, hnojenie.