Na kombinácie pozor aj pri použití vo viacdruhových zelených stenách či neformálnych živých plotoch. Nárokmi na podmienky k nemu pasujú borievky a rododendrony. Okrasný husto rastúci kompaktný vzpriamený ker jochovec jelšolistý (Clethra alnifolia) pridáva maximálne 30 centimetrov za rok, čo je veru skôr pomalšie tempo. Najprv sa ťahá striktne nahor, neskôr nadobúda oválnejšiu až zaoblenú formu. Bez krotenia má v dospelosti až do troch metrov pri šírke okolo dvoch, zväčša je to však predsa len o čosi menej. Potrebuje svoj priestor, dá sa však hamovať odstránením starých výhonov po zime (zakvitajú len nové), ba znesie aj kvetináčovú formu pestovania. Vtedy ho však treba pred chladom ochrániť prostredníctvom zaizolovania črepníka.
Pozor na plytký koreňový systém
Jochovec jelšolistý preferuje vlhšiu výživnú dobre priepustnú a mierne kyslú pôdu s pH 4,5 – 7. Hodnota sa dá upraviť vhodným hnojením. Vyhovuje mu polotieň, ale dokáže plnohodnotne kvitnúť aj v tieni. Zároveň znesie aj slnečné stanovište s úmerne vlhším podložím. Celkovo neznáša sucho a ocení zálievku bez výkyvov, osvedčenou pomôckou na reguláciu môže byť mulč. Mladšie kríčky vydržia aj občasné premokrenie. Opatrením proti dlhodobému podmáčaniu je drenážna vrstva z kamennej drviny alebo hrubšieho piesku. Pri obohacovaní substrátu zapracúvaním rohovinovej múčky vždy na začiatku vegetačného obdobia dajte pozor na háklivý plytký koreňový systém.
Čítajte aj Mení smer každým výhonkom: Pomotaná rastlina, ktorá vám zlepší náladuTrochu ako budleja, trochu ako hortenzia
Približne 15 centimetrov dlhé sladko voňajúce súkvetia jochovca jelšolistého sú usporiadané do vertikálnych strapcov a predstavujú obrovské lákadlo pre včely i motýle. Vzhľadom trochu evokujú budleju, mierne zúbkované oválne lesklé asi 10-centimetrové listy so zreteľne viditeľnými žilkami zase pripomínajú hortenziu. Svieža tmavšia zelená olistenia sa na jeseň mení na atraktívnu zlatohnedú. Tmavohnedé tobolky pretrvávajú hlboko do zimy a slúžia ako doplnková potrava pre vtáctvo. Vizuálne príťažlivá v tomto období je aj červenkastá kôra, pričom jej plôšky vykúkajú spod priebežne sa odlupujúcich kávovohnedých až sivozelených.
Ešte máte mesiac času
Jochovec jelšolistý sa prirodzene vyskytuje najmä na atlantickom pobreží Severnej Ameriky od kanadského Nového Škótska až po juhovýchodný Texas, a to v lužných lesoch, borinách a mokrinách. Z toho vyplýva jeho možné uplatnenie aj pri záhradných jazierkach a rybníčkoch. Predpestovaný pod pás ho dostanete približne za desať eur. Optimálny čas na výsadbu je od novembra do apríla. Samozrejme, nie do zamrznutej zeme.