Potrebujete novú hadicu? Tu sú tipy, ako vybrať tú správnu

Ak si radi vychutnávate siesty na záhrade, mali by ste poznať pár základných tipov pre jej udržiavanie.

08.05.2022 06:00
zahrada zavlazovanie Foto:
debata

Jej vôňu, sviežosť a farby totiž ovplyvňuje kvalita pôdy a zavlažovania. Ako vybrať správnu záhradnú hadicu? V akom množstve a kedy dopriať kúsku raja na zemi potrebné dúšky vody?

Záhrada vám bude robiť radosť a poskytne vám dokonalý priestor na relax, keď sa o ňu budete správne starať. Účinné zavlažovanie v nej prebudí život, dodá sýtosť farbám a zintenzívni vôňu kvetín i trávy. Kvalitná a správne vybraná hadica je pri zavlažovaní základom úspechu. Mala by byť ohybná a stabilná, nemala by sa lámať ani trhať, mala by vydržať teplo aj chlad a byť cenovo dostupná.

bolesti chrbta Čítajte aj Bolí vás po práci v záhrade chrbát? Ak sa chystáte na masáž, robíte chybu

Aké vlastnosti má mať kvalitná hadica

Vysoko kvalitné záhradné hadice sa vyrábajú z niekoľkých vrstiev. Vďaka tomu sú pevné, do určitej miery odolné proti mrazu a dobre ohybné. Väčšinou sa skladajú z troch vrstiev – vonkajší plášť, tkaná vložka a aspoň jedna vnútorná vrstva. Vonkajší plášť a vnútorná vrstva sú najčastejšie vyrobené z PVC. Tento materiál je buď nový, alebo neobsahuje bárium, kadmium ani olovo. Môže sa jednať aj o recyklovaný materiál, ktorý je v maximálnej možnej miere oslobodený od cudzích telies. Najmä v týchto prípadoch sa kvalita môže veľmi líšiť.

Alternatívnym materiálom je syntetický kaučuk (EPDM). Tieto veľmi pružné, flexibilné gumové záhradné hadice sú cenovo podstatne náročnejšie. Materiál je možné vystužiť penou či rôznymi prímesami. Existujú aj záhradné hadice zo zmiešaného materiálu. Hadice vyrobené z vláknom vystuženého plastu sú síce lacnejšie, ale majú tendenciu sa lámať. Ľahko ohýbať sa začnú až keď je vonkajšia teplota nad 10 °C. Lepšie je tak vyberať hadicu z gumy aj napriek tomu, že je ťažšia a drahšia. Výhodou je jej tvárnosť a nelámavosť.

Hadice sa odlišujú aj svojou odolnosťou voči tlaku. Táto hodnota je uvedená na obale a bežne sa pohybuje okolo 20 barov pri 20 °C.

živý plot Čítajte aj Tuja alebo radšej rododendron? Nie každý živý plot ochráni pred hlukom

Záhradné hadice by sme mali skladovať najlepšie vo zvinutom stave tak, aby sa nemohli zlomiť. Existuje niekoľko variantov držiakov na stenu a hadicových bubnov, na ktoré je možné hadicu navinúť.

Vozíky na hadicu: umožňujú úsporné skladovanie záhradnej hadice. Na vozík sa hadica navíja pomocou kľučiek rýchlo a jednoducho. Vozíky je možné opatriť napríklad prípojkou proti ohnutiu hadice, rámom zaručujúcim vysokú stabilitu alebo stopkou proti odkvapkávaniu vody.

Držiaky na hadicu: jednoduché riešenie na uskladnenie záhradnej hadice. Pomocou nástenného držiaka sa dá hadica navinúť a zavesiť na stenu. Držiaky na hadicu sa vyrábajú z kovu alebo plastu. Kovový držiak je robustný a má oproti plastovému variantu dlhšiu životnosť.

Záhradné postrekovače a zalievacie tyče: koniec záhradnej hadice určuje, aké dávky vody budú záhradu osviežovať. Záhradné postrekovače a zalievacie tyče majú rôzne funkcie. Dá sa s nimi zavlažovať, zalievať, jemne kropiť a dostať sa aj na ťažko prístupné miesta.

Vedenie hadice: ďalším praktickým pomocníkom na zavlažovanie je vodiaci prvok. Ten pri pohybe po záhrade zabraňuje vláčeniu hadice cez záhony.

Zavlažovanie a hnojenie v jednom: praktickou vecou je automatický primiešavač hnojiva do zavlažovacieho systému. Má veľký plniaci otvor s indikátorom stavu naplnenia, ventil na vyprázdnenie pred príchodom mrazov alebo pred naplnením tekutého hnojiva.

pestovanie v nádobách Čítajte aj Ktoré nádoby rozhodne nepoužívať na pestovanie rastlín

Správny tlak vody

Pred pripojením hadice je nutné vedieť, aká vysoká je prietoková hodnota (hodnota spotreby) vodovodného kohútika. Ako to zistiť? Postavte pod kohútik desaťlitrovú nádobu a pustite vodu naplno. Ako dlho trvalo, kým sa nádoba naplnila? Tak získate hodnotu počtu litrov za sekundu. Na 25 metrov pripojeného vedenia je nutné ešte pripočítať sekundu naviac. Túto hodnotu musíte prepočítať podľa výrobcu (niektorí uvádzajú prietokovú hodnotu zadažďovačov v litroch za sekundu). Dôležité je, aby všetky zadažďovače, ktoré sú pripojené k jednému vedeniu, dohromady neprekročili prietokovú hodnotu vodovodného kohútika.

Rastliny na záhrade príliš nerozmaznávajte. Zavlažujte ich až v okamihu, keď to bude nutné – približne na začiatku leta. Inak by mali v horúcich dňoch zvýšenú spotrebu vody. Týmto spôsobom je možné trénovať mnoho druhov rastlín. Odmenia sa vám tým, že horúce roky potom zvládnu lepšie.

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #pôda #záhrada #zavlažovanie #hadica #kvalita pôdy #záhradná hadica
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december