5 tipov ako neplatiť zbytočne veľa za vodu v záhrade

V záhrade musíme nedostatok zrážok kompenzovať zalievaním pitnou vodou, čo pre naše peňaženky nie je žiadna výhra. Preto je dobré poznať spôsoby, ako zachytávať vzácnu dažďovú vodu a jej využitiu prispôsobiť záhradu. Zeleň potom nevysychá a vyžaduje menej polievania. Aké zmeny teda treba v záhrade urobiť, aby sme čo najmenej plytvali vodou?

23.05.2022 14:00
dažďová voda Foto:
debata

Zachytávame dažďovú vodu

Sudy a iné nádoby na zachytávanie vody sú klasikou slovenských záhrad. Túto vodu môžeme použiť nielen na polievanie záhrady, ale napríklad aj na umytie auta a po prefiltrovaní nájde uplatnenie aj v domácnosti. Výrazne tak ušetríte pitnú vodu a čo je tiež dôležité, záhrada sa vám poďakuje, pretože dažďová voda je pre rastliny ideálna. Najčastejšie ju zbierame zo strechy domu alebo garáže cez odkvapy do suda. Pokiaľ je sud príliš malý, môžeme ho vymeniť za rozmernejší IBC kontajner, ktorý pojme až tisíc litrov vody. „Sofistikovaným riešením sú podzemné nádrže, ktoré šetria miesto v záhrade,“ hovorí David Irmann z Bauhausu. „Voda je v nich uchovávaná v tme a chlade, udržuje si dlhšie potrebnú kvalitu a prefiltrovaná poslúži aj na splachovanie alebo pranie.“

Z trávnika si urobíme pomocníka

V našich záhradách zvykneme mať pomerne veľké trávnaté plochy, no priznajme si úprimne, len málokedy ich využívame naplno. Krátko strihaný okrasný trávnik vám navyše nepomôže pri efektívnom hospodárení s vodou. Vyžaduje časté a výdatné polievanie a absencia tieňa nie je dobrá pre pôdu. Preto je vhodné znížiť frekvenciu kosenia. Potvrdzuje to aj odborník z Bauhausu: „Vyšší porast vytvorí väčšie zatienenie a spomalí vysychanie pôdy. Alternatívou je premena okrasného trávnika na bylinný alebo kvetinovú lúku. To takisto pomôže uchovávať v pôde vlhkosť.“

zahrada zavlazovanie Čítajte aj Potrebujete novú hadicu? Tu sú tipy, ako vybrať tú správnu

Polievame múdro

Čudovali by sme sa, ako dokážu aj malé zmeny ušetriť veľa vody a peňazí. V teplejších mesiacoch polievame záhradu skoro ráno alebo podvečer, čím znížime odparovanie vody. Na väčšie plochy využívajme automatické zavlažovacie systémy alebo násady. Konvy a hadice bez násady sú vhodné na polievanie jednej konkrétnej rastliny. „Prienik vody do pôdy nie je okamžitý, preto je dobré polievať opakovane a v zodpovedajúcom množstve,“ pripomína David Irmann. „Ideálne sú prenosné zavlažovače, ktoré rovnomerne dávkujú vodu vo vybranom úseku záhrady. Využiť môžeme aj smart zavlažovacie systémy, na ktorých si nastavíte dni, časy a dĺžku závlahy a o nič viac sa nemusíte starať. Praktické je ich prepojenie s čidlom vlhkosti pôdy.“

Obmedzíme odparovanie vody

Ďalším spôsobom ako lepšie hospodáriť s vodou v záhrade je mulčovanie. Vrstva organického materiálu okolo záhonov bráni rastu buriny aj odparovaniu vody. Mulč môže byť organický, napríklad tráva, slama alebo štiepka, ale aj minerálny ako je štrk či kamenná drť.

Staráme sa o pôdu

Schopnosť zadržovať vodu v záhrade ovplyvňuje pôda. Ak obsahuje veľa organickej hmoty, vodu nasáva lepšie a nedovolí jej odtiecť z povrchu. Či už máte v záhrade piesočnú alebo skôr ílovitú pôdu, pridávajte do nej kompost. Na nemulčovaných miestach nezabúdajte na kyprenie.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #voda #trávnik #polievanie #dažďová voda #podzemné nádrže
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december