Stračonôžka vyžaduje hlbokú, bohatú pôdu, ktorá je mierne vlhká. Rastlinám sa darí na slnečných miestach, naopak v tieni neprosperujú a nesvedčia im ani pôdy, ktoré rýchlo vysychajú. Okolo koreňov by pôda nemala vyschnúť nikdy. Keď sú stračonôžky správne pestované, po čase budú kvitnúť aj v menej kvalitnej pôde, hoci uprednostňujú lepšie podmienky. Vhodné je pestovať rastliny aspoň v trojčlenných skupinách, každá stračonôžka však potrebuje dostatok svojho vlastného priestoru.
Sú vysoké a ťažké, potrebujú pomoc
Stračonôžky rastú do výšky aj do šírky a ich súkvetia sú veľké. Preto rastliny nevyhnutne potrebujú opory. Tie inštalujeme v momente, keď sa na rastlinách začnú objavovať puky. Každú stonku priviažeme k žŕdke alebo zatlčieme žŕdky okolo rastliny vo vzdialenosti 15 – 20 centimetrov do seba a pospájame ich drôtom, špagátom alebo oporným kruhom. Práve kruhové opory sú veľmi pekné a spolu s rastlinou dokážu vytvoriť na pohľad príjemné zákutia.
Čítajte aj Ktorá trvalka sa dá aj jesť? Chuťou pripomína uhorku a je dokonca liečiváPestovanie nie je zložité
Stračonôžky sa pestujú jednoducho. Na jar potrebujú obohatenie pôdy kompostom alebo hnojivom. Rastliny polievame ku koreňom, nie na listy, pretože to by otvorilo cestu chorobám. Odkvitnuté kvety odstraňujeme, povzbudíme tak rastlinu k ďalšiemu kvitnutiu. Druhé kvitnutie podporíme zrezaním vo výške 10 – 20 centimetrov nad prízemnými listami. Na záhony je na pestovanie najvhodnejšia odroda Giant Imperial. Aby boli rastliny čo najkrajšie, na jeseň vysejeme semená priamo na stanovište a cez zimu chránime semenáčiky poklopom. Pokiaľ chceme neskoršie kvitnutie, vysievame v apríli.