Pri výbere opadavých kvitnúcich kríkov do živého plota je dôležitých niekoľko ľahko predstaviteľných i splniteľných požiadaviek, respektíve parametrov. Patrí medzi ne mohutnosť dreviny, farba kvetov a charakteristika vhodného stanovišťa. Súčasťou plánovania druhovo kombinovanej výsadby je kontrola kompatibility jednotlivých súčastí skladačky.
Priebežné otrhávanie kvetov
Pri zakladaní takejto zásteny dbajte na dodržanie odporúčaných rozostupov a vo vlastnom záujme podľa možnosti umiestňujte do vzájomného susedstva dreviny s podobnou výškou, šírkou i rýchlosťou rastu. Výrazne vám to uľahčí ich neskoršie udržiavanie. Pri výsadbe na jar namiesto skorej jesene sa vopred zmierte s tým, že prvý rok budú mať kvety pomerne riedky výskyt. Priebežným otrhávaním odkvitnutých podporíte bujnenie nových.

Nižší vzrast popri chodníčkoch
Mnoho opadavých kvitnúcich krovín má aj po pominutí svojej hlavnej okrasy dostatočne husté a trvácne listy na to, aby väčšinu roka uspokojivo plnili primárny dôvod ich výsadby spočívajúci vo vytváraní vizuálnej bariéry, pričom mechanickou zostávajú nonstop. Na ohraničenie sektorov alebo olemovanie chodníkov sa hodia kríčky prirodzene nižšieho vzrastu – trebárs približne metrový a podľa sorty farebný nátržníkovec krovitý, ktorý najčastejšie zoženiete v žltej.
Venujte pozornosť farbám
Mimochodom, farbu slnka, keď už sme pri nej, vám poskytne aj kručinka či zlatovka. Nabielo sa prezentujú pajazmín, muchovník, tavoľník alebo trojpuk (na ilustračnej fotografii), ružovú ponúkajú škumpa, budleja a dráč, červenú položku saturuje vajgélia, bordovou prispeje ibištek. Pravda, vo väčšine prípadov sú k dispozícii rôzne farebné varianty. Venujte teda tomuto aspektu kúpy primeranú pozornosť.

Modelové kvinteto
Zaujímavým komerčným riešením na odbúranie rozpakov menej skúsených záhradkárov sú pestovateľskými odborníkmi zostavené súbory zohľadňujúce uvedené kritériá. Modelové kvinteto môže pozostávať zo zlatovky, pajazmínu, tavoľníka, trojpuku a meruzalky. Spoločnými menovateľmi sú výška v rozpätí 2 – 2,5, šírka 1 – 1,5 metra, tempo rastu 30 – 50 centimetrov za rok, kvitnutie od apríla do júla, nenáročnosť na pôdne podmienky, preferencia slnečného stanovišťa alebo polotieňa a k tomu mrazuvzdornosť. Vzájomné vzdialenosti pri výsadbe v zástupe sú okolo jedného metra a za kolekciu na vyriešenie takmer 10 metrov (z každého kríčka po dva kusy) zaplatíte približne sto eur. Pri „zipsovom“ rozložení na dosiahnutie masívnejšej formy živého plota stačia medzery okolo 70 centimetrov.