Pri užívaní liečivých bylín treba postupovať opatrne, keďže mnohé rastlinky majú také silné účinky, že pri nesprávnom používaní nám dokážu aj uškodiť. To neplatí o harmančeku. Dá sa užívať aj dlhodobo a prakticky sa ním nemôžeme predávkovať. Odporúča sa však radšej neprekročiť dávku troch šálok harmančekového čaju denne. Kým v minulosti sa harmanček zbieral na lúkach, dnes ho väčšinou pestujeme v záhradách. Voľné porasty sú vzácne a harmanček sa zvykne miešať s inými druhmi. Preto je dôležité vedieť ho rozpoznať.
Ako rozoznať ten pravý
Harmanček pravý sa v prírode často vyskytuje v porastoch spolu s inými druhmi, ako sú parumanček nevoňavý alebo ruman roľný. Preto je dôležité vedieť, ako medzi nimi rozoznáme harmanček pravý. Povedie nás typická nezameniteľná harmančeková vôňa a existuje ešte jedna spoľahlivá pomôcka. Pozdĺžne roztrhnite kvietok a ak pod kvetným lôžkom nájdete dutinku, ide o pravý harmanček. Pokiaľ tam dutinka nebude, pravdepodobne ide o parumanček, ktorý je rozšírenou poľnou burinou.
Čítajte aj Rozbité koleno, popálenina, uštipnutie? Vyrobte si v prírode liečivý obväzVysievame, pestujeme, zbierame
Pokiaľ chceme pestovať užitočný a liečivý harmanček v záhrade, kúpené osivo vysievame na povrch pôdy od jesene až do apríla. Semená potrebujú dostatok svetla, vzídeným rastlinkám je potrebné urobiť priestor asi 20 × 20 centimetrov. Pôda by mala byť bohatá na živiny a nie suchá. Harmančej je jednoročná rastlina. Keď necháme niektoré kvety v lete úplne dozrieť, vysemenia sa a nové rastliny vyrastú z týchto semien. Kvety harmančeka zbierame od mája až do konca leta. Sušíme ich v tenkej vrstve a skladujeme v tme, najlepšie v uzatvorenej nádobe.
Výborný namiesto trávnika
Podobne ako harmanček je aj ruman rímsky veľmi prospešnou liečivou rastlinou. Využíva sa v dermatológii, kozmetike aj potravinárstve. Potrebuje skôr vlhkú pôdu bohatú na živiny, vyhovuje mu slnko, znesie aj polotieň. Pestuje sa ako iné trvalky. Okrem svojich liečivých účinkov má ešte jedno veľkú plus – neuškodí mu, keď po ňom stúpate. Preto je výbornou, aj keď nie veľmi známou náhradou klasického trávnika v slnečných záhradách. Kvety nemajú žltý stred, existuje aj špeciálna nekvitnúca odroda tejto rastliny.