Nie je už ničím nezvyčajným, že skutočne chladná jeseň prichádza až niekedy počas novembra a dovtedy sa môžeme tešiť z toho, ako nám v záhrade pekne rastie nová úroda. Za priaznivých podmienok dokážeme v priebehu niekoľkých týždňov vypestovať listovú zeleninu alebo reďkovky. Reďkovky patria v tomto čase na kvalitné záhony po zemiakoch alebo karotke, pretože potrebujú dobrú pôdu. Vysievame dve až tri semená do hniezd, neskôr rastlinky vyjednotíme. Do menej kvalitnej pôdy patria tradičné reďkovky, lepšia pôda ešte vyživí aj biele redkve. Vysievame postupne v týždňových intervaloch, úrodu budeme zberať zhruba po 40 dňoch.
Jeseň praje kalerábom
Ešte stále je čas na výsev šalátov, aj keď termín je už hraničný. Zato je ideálny pre kaleráb, ktorému jeseň prospieva. Rané odrody majú vegetačné obdobie v dĺžke približne 75 dní a ak bude jeseň príjemne teplá, dorastie nám ešte pekná úroda. To však neplatí pre veľké odrody, tým sa už teraz nevenujeme. Namiesto gigantov či gastonov siahneme radšej po modrých odrodách kalerábov a vhodné sú aj malé biele odrody.

Vypestujte a hoďte do šalátu
Vhodnou zeleninou na jesenné pestovanie je aj špenát, no treba myslieť na to, že je pomerne náročný na priestor a nie je vhodný do malých záhrad. Naopak, výbornou voľbou sú rôzne baby odrody repy, ktoré sa zberajú ako malé buľvy a sú skvelé v čerstvých šalátoch. Veľmi chutný je aj poľníček (valeriánka poľná), ktorý môžete zberať čerstvý aj na jeseň a vďaka jeho univerzálnej chuti ho využiť v šalátoch aj ako čerstvú prílohu. V týchto dňoch môžeme ešte stále vysievať čínsku kapustu a mangold, ale dlhšie už s výsevom neváhame. Táto zelenina síce teraz už nestihne dorásť do plnej veľkosti, ale ako čerstvé spestrenie jesenného jedálnička bude výborná.