Čo je horké, to je dobré
Či už sú to rastliny, likéry alebo rôzne odvary, horká chuť vždy slúžila na úpravu pokazeného trávenia. Známym reprezentantom tejto kategórie je rastlinka horec žltý, žalúdočná bylinka, ktorá sa pridáva do tradičných likérov a kvapiek. Táto liečivá rastlina zároveň patrí medzi chránené druhy, na „opravu“ žalúdka však môžeme trhať vlastnú úrodu zo svojej záhrady. Horčiny obsiahnuté v tejto rastline povzbudzujú trávenie, pričom nedráždia žalúdok. Zároveň zastavujú kvasné procesy, ktoré spôsobujú pocit plnosti po nadmernom hodovaní. Horec alebo prípravky s jeho obsahom sa odporúča užiť skôr pred jedlom než po jedle.
Rascu nesypeme do jedla pre nič za nič
Rasca alebo kmín je azda najznámejším povzbudzovačom trávenia, ktorý sa nájde v každej kuchyni. Do rovnakej skupiny povzbudzovačov trávenia ako rasca patrí aj fenikel a aníz, ktorých chuť poznajú aj bábätká. Pre dospelých je vhodnejšia práve rasca, ktorá rastie aj vo voľnej prírode. No pokiaľ si nie sme istí, že túto rastlinu na lúke bezpečne poznáme, radšej ju nezbierajme. Dosť sa totiž podobá jedovatým rastlinám z tej istej rastlinnej čeľade. V tomto prípade je istejšie siahnuť do domácich zásob zakúpených korenín.

Aj burina môže byť užitočná
Presne taký je nátržník husí, aspoň pokiaľ ide o trávenie. Túto rastlinu môžeme pestovať v záhrade. Je výborná na uvoľnenie kŕčov v bruchu, preto sa nevyužíva len pri problémoch s trávením, ale aj pri menštruačných bolestiach. Základom odvaru z nátržníka je čerstvá kvitnúca vňať, ktorú nasekáme a pridáme do vody alebo mlieka. Potom privedieme do varu a po prevarení zlejeme.
Starý dobrý puškvorec nikdy nesklame
Puškvorec rastie na vlhkých bahnistých miestach, nájdeme ho napríklad pri rybníkoch alebo mŕtvych ramenách riek. Koreň puškvorca je známou prísadou žalúdočných likérov, pretože povzbudzuje trávenie, upokojuje kŕče a zmierňuje zápaly. Najvyšší obsah liečivých látok je v rastline na konci sezóny. Rastlina sa suší nakrájaná na menšie kúsky, ktoré sa pripravujú podrvené, najčastejšie ako čaj. Puškovorec zároveň príjemne vonia, takže pri varení čaju pekne prevonia celý byt.
Mäta nie je všemocná
Vo všeobecnosti sa mäta považuje za rastlinu, ktorá za každých okolností napraví pokazené trávenie alebo ho uľahčí. To však neplatí, pokiaľ trpíte pálením záhy, vtedy vám môže mäta naopak priťažiť. Na žalúdok totiž pôsobí upokojujúco, čím zároveň uvoľní zvierač pažeráka a pálenie záhy sa môže ešte zhoršiť. V takýchto prípadoch je lepšie dať si radšej pár hltov mlieka, zemiakov alebo chleba.