Hubárske nájazdy sú síce príjemným spestrením sezóny, no predpokladom úspechu nie sú len plné košíky, ale aj pomerne dobré znalosti klasifikácie húb. V opačnom prípade môžu byť následky fatálne. Pokiaľ si nie ste v tomto smere úplne istí alebo máte prípadne nejaký iný dôvod, môžete sa smelo pustiť do pestovania húb v domácich podmienkach. Vaša vlastná úroda húb bude zaručene bez pesticídov a vyhnete sa aj riziku otravy neznámymi druhmi.
Ktorý druh zvoliť
V domácich podmienkach sa najľahšie pestuje hliva ustricová, šampiňóny a huby shiitake. Ešte predtým, ako sa pustíme do pestovania húb, je potrebné si uvedomiť, že huby sú silno naviazané na svoje pôvodné prírodné prostredie, preto im ho musíme čo najvernejšie simulovať. To znamená blízkosť stromov, dostatok vlahy a tienisté miesto chránené pred vetrom. Zo stromov rastúcich v záhrade sú dobrými susedmi húb najmä gaštan, smrek alebo cypruštek. Huby z lesa si môžeme priniesť domov, klobúčiky namočiť na dva dni do vody a potom zmes vyliať pod stromy. Huby by sa tam mali uchytiť.
Čítajte aj Nenáročný a užitočný ker: Ľahko sa pestuje, rozmnožuje, vytvorí aj živý plot, dáva oriešky. A to ešte nie sú všetky jeho plusyPestovanie so substrátom
Keďže korene húb (mycélium) prenikajú do koreňového systému stromov, je umiestnenie pod stromy pre huby životne dôležité. Dobré je po kúpe substrátu pod huby najskôr rozšíriť mycélium, a to ešte pred tým, než ho umiestnime na vonkajšie stanovište. Substrát je tiež potrebné sterilizovať. Sterilizácia prebieha tak, že substrát zalejeme vodou, ktorú potom zohrievame až do vyparenia. Následne substrát umiestnime na tmavé miesto, kde ho necháme zhruba tri týždne. Teplota na tomto mieste by sa mala pohybovať okolo 20 stupňov, bez veľkých výkyvov. Potom substrát premiestnime na rastové miesto (chladné a tmavé, najlepšie v pivnici) a zasypeme pôdou.
Ide to aj na kmeni
Tento spôsob je pre huby pestované v domácich podmienkach najprirodzenejší. Buk, dub, breza aj všetky ovocné stromy sú ideálnymi hostiteľmi. Drevo odrežeme a skladujeme ho dva až štyri mesiace. Priemer kmeňa by nemal presiahnuť 30 centimetrov, kmeň by nemal byť dlhší ako meter. Hubu na kmeň dostaneme vo forme poteru, očkovacích hmoždiniek (kolíkov) alebo aj ako hotové podhubie. Kým sa huba uchytí, trvá to niekoľko mesiacov, no do pol roka by mal byť proces ukončený. Kmeň potom môžeme umiestniť v záhrade, pričom ho do tretiny alebo polovice zahrabeme do zeme.
Skúste krabičkové pestovanie
Veľmi jednoduchým a zaručeným spôsobom ako vypestovať vlastnú úrodu húb sú pripravené pestovateľské sety. Z nich huby vyklíčia v priebehu niekoľkých týždňov, alebo dokonca dní a nie je potrebné čakať na úrodu až do ďalšej sezóny. Tieto pestovateľské sety sa dajú objednať online, teda sú prístupné aj v lokalitách, kde ich nie je možné kúpiť v špecializovaných obchodoch. Nákup online tiež zaručuje, že sety neležali v regáli príliš dlho a huby naisto vyklíčia.