Kvitne až do januára
Rastlinou, ktorá kvitne od novembra až do januára či dokonca do marca, je napríklad štvorročná kamélia vernalis Yuletide. Tento vždyzelený ker kvitne červeno-žltými žiarivými kvetmi. Vysádzame ho vtedy, keď nemrzne a určite nie na východnú stranu, kde by mu kvety poškodilo ranné slnko. Takisto višňa subhirtella Autumnalis kvitne väčšinu jesene a po celú zimu, a to od októbra až do apríla. Kvety sú jemne ružové. Tento vzrastom malý strom je vhodný do stredne veľkej záhrady. Potrebuje slnečné miesto a dobre priepustnú pôdu. Táto višňa potrebuje v lete rez ako prevenciu striebristosti listov.
Čítajte aj Vysádzajte okrasné dreviny a cibuľky, vytvorte úkryt ježkovi, zateplite trvalky a donúťte tekvičky dozrieťZáhradu farbia na ružovo
Ružovými a bielymi kvetmi kvitne cyklámen neapolský (hederifolium), ktorému sa darí pod listnatými stromami a krami. Potrebuje slnko alebo čiastočný tieň a humóznu, dobre priepustnú pôdu. Ružovou až purpurovou kvitne ľalia nerine bowdenii (na obr.). Jej kvety môžu byť aj biele. Táto rastlina kvitne od septembra do novembra na štíhlych, no pevných stonkách. Nerine je vhodná na pestovanie v nádobách alebo v skupinách na záhonoch. Potrebuje slnečné miesto a dobre priepustnú pôdu.
Keď kraľuje žltá
Od novembra do marca kvitne vždyzelený ker mahónia Winter Sun. Vďaka žiarivým žltým kvetom je vhodná do tmavších záhradných zákutí. Potrebuje dobre vyživenú a priepustnú pôdu. Žltú farbu prinesie do záhrady aj fialka záhradná (wittrockiana), ktorá zakvitne počas miernych jesenných a zimných dní, a to od októbra až do marca. Darí sa jej na slnečnom alebo poloslnečnom mieste vo vlhkej, no dobre priepustnej pôde. A pokiaľ chcete mať v záhrade od septembra do novembra koberec žltých kvetov, zvoľte šternbergiu lutea, známu aj ako zimný narcis, lužanka žltá alebo jesenný krokus. Tento kvet rastie rýchlo na slnečných miestach s dobre priepustnou pôdou.