Vyberáme podľa veľkosti záhrady
Pokiaľ máme v záhrade dostatok priestoru, môžeme okrem krov zvoliť aj rýchlorastúce stromy. Pri nich však už naozaj treba myslieť na to, že sú vhodné skôr do väčších záhrad. Dobrou voľbou sú topole alebo vŕby. Pokiaľ máte malú záhradku, a predsa túžite po stromoch, zvoľte kompaktné odrody, ako je napríklad Sumach pálkový (na obr.) alebo Paulovnia plstnatá.
Keď je záhrada stredne veľká
Do takéhoto priestoru volíme dreviny, ktoré ročne narastú najviac meter do výšky, pričom nie sú veľmi rozložité. Taká je Metasekvoja čínska, Borovica lesná aj Kryptoméria japonská. Rast drevín ešte urýchlite, keď ich vysadíte do dobre pripravenej pôdy a po výsadbe ich dobre polievate a hnojíte. Platí tiež pravidlo, že dreviny zasadené na jeseň rastú rýchlejšie než tie, ktoré idú do zeme na jar. Dôvod je prostý – dokážu sa lepšie zakoreniť.
Čítajte aj Ktoré kvitnúce stromy sú vhodné do malej záhrady? Vyzerajú krásne po celý rok a nezaberú veľa miestaNaj tipy pre rôzne záhrady
Sumach pálkový nepresiahne výšku 4 metre a šírku 5 metrov. Má pekne krojené papraďovité listy a jeho dekoratívnosť na jeseň ešte zvýrazňujú farebné oranžovočervené plody. Pekné veľké listy aj krásne jarné kvety má Paulovnia plstnatá, ktorá narastie zhruba do výšky 9 metrov. Neznáša tieň a ťažkú pôdu. Môžeme ju pestovať ako strom alebo strihať na tvar kra. V záhrade sa dobre ujme Pajazmín vencový, ktorý je vhodný aj na živý plot. Nenáročná Budleja dávidova kvitne až do jesene. Potrebuje slnko, výživnú pôdu a jarné zastrihávanie. Mrazuvzdorná Borovica lesná je s výškou až 25 metrov a šírkou do 10 metrov jednoznačne favoritom do veľkých záhrad.