Karbinec sa v záhradách nepestuje, no nájdete ho v okolí vodných tokov a určite aj v lužných lesoch. Rastlina obľubuje vlhké miesta, kde má dostatok živín. Vodu využíva nielen na život, ale aj na rozmnožovanie – semená sa šíria po prúde potokov a riek. V bahnitej pôde sa karbinec ľahko množí aj koreňovými výbežkami. Vňať karbinca zbierame v čase, keď rastlina kvitne, čo je približne od júna do septembra.
Čítajte aj Rastlina čo zaručí dlhý život: Podobá sa na petržlen, ochutíte ňou teplé jedlá aj šaláty. Jej liečivé účinky poznal už HippokratesPrečo ju zbierať
Čerstvá aj sušená vňať karbinca je bohatá na liečivé látky. Môžeme z nej variť čaj alebo pripraviť tinktúru. Pokiaľ vňať sušíme, najskôr ju treba zavesiť vo zväzku na tienisté miesto a po dôkladnom vysušení uskladniť v dobre uzavretej fľaši. Karbinec je známy ako mierne prírodné sedatívum, je teda vhodný pri predráždenosti, nervozite a nespavosti, a to i dlhodobej. Spomaľuje látkovú výmenu a uvoľňuje vegetatívne svalstvo, čím napomáha nerušenému a kvalitnému nočnému oddychu. Ženám tiež zmierňuje predmenštruačný syndróm a príznaky prechodu.