Ako ich ľahko sadiť
Aby bolo založenie živého plota úspešné, drevinám musíme pôdu dobre pripraviť. Je potrebné hlboké prekyprenie a tiež prihnojenie. Veľmi užitočná praktická pomôcka pri sadení je povrázok natiahnutý od začiatku po koniec línie budúceho živého plota. Tento jednoduchý trik nám zaručí, že výsadba bude rovná. Mladé dreviny opatrne vyberieme z nádob, aby sme nepoškodili koreňový systém. Vložíme ich do výsadbovej jamy, prihrnieme, prišliapneme a niekoľko týždňov výdatne polievame.
Čítajte aj Potrebujete hustý živý plot nenáročný na prácu? Rastie dobre, a pritom mu stačí jedno zastrihnutie ročneS rezom začíname postupne
Prvý rok po výsadbe do celistvosti drevín nezasahujeme. Začneme ich rezať až v druhom roku, a to najskôr tak, aby sme podporili ich rast a košatenie. Až tretí rok začneme tvarovať. V momente, keď živý plot dorastie do želanej výšky, zrezávame aj vrcholce. Dreviny, ktoré rastú rýchlo, režeme dvakrát ročne, pomalšie rastúce raz za rok. Po reze je dobré dreviny prihnojiť, a to buď kompostom alebo skôr dusíkatým hnojivom. Hnojivo zľahka zapracujeme do pôdy.
Ktoré dreviny sú vhodné
Pri výbere rastlín berieme do úvahy, či bude živý plot na slnku, v tieni, ďalej v meste alebo na vidieku a zohľadňujeme aj svetové strany. Na slnečné miesto vyberáme dreviny, ktoré nie sú náročné na vodu, napríklad rakytník, škumpa alebo tamariška. Do tieňa sa výborne hodí vtáčí zob aj cezmína. Ak žijete v meste, na živý plot bude vhodný tis, cypruštek alebo buxus. No a vo vidieckej záhrade krásne vynikne bršlen, orgován či slivka trnková.