Čo je dôležité pri pestovaní
Semená rastliny sa dajú kúpiť v obchode. Pochopiteľne musia byť neupravované, pražené vám neposlúžia. Klíčenie semien urýchlime, keď ich na jeden deň položíme na mokrú vatu. Do črepníka ich môžeme vysievať po väčšinu roka, presnejšie od januára do októbra. Keď plánujeme presunúť sadenice z črepníka do skleníka alebo na záhon, semená vysievame vo februári. Podzemnica miluje teplo a počas celého vegetačného obdobia by nemala klesnúť teplota vzduchu v mieste pestovania pod 15 stupňov. Ideálne držme teplotu na 20 stupňoch. Rastlinu polievame po troške každý deň.
Na vzduch ich zoberte v máji
Na záhon vysadíme predpestované rastlinky v máji. Priesady by mali byť vo vzdialenosti 30 centimetrov od seba, vzdialenosť medzi riadkami je 70 centimetrov. Pôdu je potrebné priebežne kypriť a odburiňovať. Keď rastliny odkvitnú, stonky prihrnieme podobne ako to robíme pri zemiakoch. Tým podporíme bohatosť úrody – platí to aj pri pestovaní v nádobe.

V črepníku je to trochu inak
Nádoba na pestovanie podzemnice by mala byť dostatočne priestranná. Do stredu dáme tri semienka, asi 4 centimetre hlboko. Každý deň mierne polievame odstátou vodou. Rastlina potrebuje ľahký substrát s prímesou rašeliny. Pôda má byť dobre priepustná, na dne je potrebná drenážna vrstva. Kvitnutie podporíme prihnojením tekutým fosforečno-draselným hnojivom. Opelenie samoopelivých kvetov môžeme uľahčiť tak, že štetcom prenesieme peľ na piestiky kvetov.
Kedy zbierame úrodu
Čas na zber príde vtedy, keď stonka zhnedne a zožltne. Úrodu zo záhona zbierame najneskôr do polovice septembra, pretože neskoršie jesenné nepriaznivé počasie ju môže znehodnotiť. Korene opatrne vyberieme alebo vykopeme, struky oddelíme a uložíme na suché, teplé a vetrané miesto. Tam ich necháme sušiť niekoľko dní. Oriešky môžeme pražiť alebo piecť na plechu v rúre asi 20 minút. Dávame pozor, aby neprihoreli.