Čím staršia, tým viac kvetov
Astry ponúkajú široké spektrum prínosov. Na výber máte zo vzrastovo nižších (okolo 30 centimetrov, čo je osem rastlín na štvorcový meter – v prepočte cca 35 eur), stredných (po pás) i vyšších (približne 1,5 metra), a to s kvetmi v ružovej, bielej, fialovej či azúrovej podľa druhu a kultivaru. V okrasnom záhone sa naplno prezentujú až okolo septembra, čiže v období, keď väčšina susediek má v danej sezóne to najlepšie za sebou. Navyše, s pribúdajúcim vekom stúpa hojnosť kvetenstva astier (Aster), ktoré medonosný hmyz veľmi rád vyhľadáva. K tomu všetkému dlho vydržia v rezanom stave vo váze. Hodia sa do priebežne udržiavaných záhradiek, ale aj tých sporadicky navštevovaných: dobre znášajú slnko a dočasne si poradia so smädom. Vyniknú predovšetkým v skupinkách.
Čítajte aj Pozerať, ale nechytať: rastlina, ktorej sa radšej oblúkom vyhnite. Nebezpečná krásavica klame telom, nepoužíva sa v kuchyni ani v liečiteľstveNepozná včera ani zajtra
Zužitkovateľnú rozmanitosť výškových aj farebných variácií poskytujú aj ľaliovky. Trsovité trvalky kvitnúce iba jeden deň si nezameňte s cibuľovitými ľaliami. Dlhé úzke klenuté listy vyrastajú zo zeme, kvety so zvlnenými okrajmi – najčastejšie bordové, žlté či oranžové – sa počas prázdninových mesiacov nesú na koncovom rozkonárení samostatných stoniek bez olistenia. Práve pre extrémne krátke kvitnutie majú v cudzích jazykoch príhodné označenia Daylily či Taglilie. Pekne sa dokážu uplatniť v štandardných záhonoch aj pri vodných plochách. Na jednom stanovišti bez obmeny pozhovejú hoci aj desať rokov. Z východnej Ázie pochádzajúce ľaliovky (Hemerocallis, na ilustračnej fotografii) majú kompaktný habitus so šírkou nad pol metra pri trochu mohutnejšom vzraste smerom nahor. Na štvorcový meter výživnej hlinitej mierne kyslej zeminy výdatne saturovanej slnkom vám postačia dva kusy – pripravte si čosi nad 10 eur.
Čítajte aj Rastlina do koča aj do voza: V lete pekne kvitne, v zime z nej uvaríte čaj proti kašľu a zápalu hrdla. Vydrží celé roky a je užitočná v záhrade aj v kuchyniUniverzálny spoločník
Ak chcete termínovo pokryť aj obdobie od apríla do leta, dotvorte spektrum kamzičníkom (Doronicum). Pôvod má na juhovýchode Európy a Kaukaze, a hoci sa vyšvihne len do tridsiatich centimetrov pri analogickej šírke, uspokojivo to vykompenzuje záľahou prenikavo žltých kvietkov. Rastie v trsoch a má farebne svieže srdcovito povykrajované olistenie. Na štvorcový meter vyhrievaný slnkom a vyznačujúci sa humóznou vlhšou pôdou pomestíte tucet rastlín, čo znamená výdaj do 50 eur. Bez zábran však pouvažujte aj o skalke či črepníku na terase. Kamzičník je univerzálny spoločník pre jarné cibuľoviny i trvalky typu pakostu, funkie či šalvie. Ďalšími vskutku skromnými trvalkami, ktoré prichádzajú do úvahy na určité zanedbávanie opatery, sú trebárs heuchera, marulka, echinacea, flox alebo vojnovka, čiže Jakubov rebrík.