Ako ju pestovať
Cvikla sa vysieva od polovice apríla, v chladných oblastiach až koncom apríla. Až do jesene môžete zberať čerstvé buľvy, ak budete cviklu vysievať každé štyri týždne vždy inde v záhrade. Hnojiť stačí raz za čas (4 – 6 týždňov). Inú starostlivosť červená repa nepotrebuje, no buľvy budú krajšie a jemnejšie, ak budete rastliny okopávať, a to najmä v období sucha alebo naopak dažďov. Buľvy vyberáme z pôdy, keď majú veľkosť do 10 centimetrov, väčšie už nie sú také chutné. Na zimu ich uskladnite do debničiek s pieskom a uložte v chladnej miestnosti. Vydržia čerstvé prakticky až do jari.
Čítajte aj Chutná a lacná zelenina, na ktorú sme skoro zabudli: Ochráni pred chrípkou aj zlým cholesterolom, jedna porcia má vápnika ako dva poháre mliekaPrečo je taká zdravá
Na konzumáciu využívame buľvy, ale aj mladé listy červenej repy – tie môžeme zamiešať do čerstvého šalátu alebo tepelne upraviť podobne ako špenát. Buľvy všetkých kultivarov červenej repy sú bohaté na vitamíny skupiny B, na železo a kyselinu listovú. Preto je cvikla obzvlášť vhodná pre ženy, ktoré plánujú tehotenstvo. Červené farbivo, ktoré cvikla obsahuje, zneškodňuje vírusy a baktérie, pôsobí aj proti predčasnému starnutiu. Žltý kultivar repy zasa pozitívne pôsobí na srdce.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Zapekaná cvikla podľa Petra Šarkana Nováka na Varecha.sk