Dreviny dokážu zútulniť každú záhradu. Pokiaľ ide o ihličnany, tie dodajú záhrade, ale aj terase atmosféru domova, zabývanosti a pokoja. Majsterkou vo vytváraní pozitívnych emócií je jedľa, a to nielen svojím vzhľadom, ale aj vôňou. Vysadená vonku je skutočne atraktívnou súčasťou záhrady. Ani majitelia terás a balkónov nemusia byť ukrátení o benefity, ktoré nám tento strom ponúka – stačí si vybrať vhodný kultivar, ktorý sa dá pestovať v nádobe. Kvetináče s jedličkami môžeme zároveň využiť vo vianočnom období a preniesť ich dovnútra, kde nám jedlička na pár týždňov poslúži ako vianočný stromček.
Čítajte aj Ktoré ihličnany by v záhrade nemali chýbať? Rýchlo rastú, nie sú drahé a môžeme ich ľubovoľne tvarovaťKde sa im darí
Jedle najlepšie prospievajú v chladnejšej klíme a čistom vzduchu. Preto sú vhodné najmä do vidieckych záhrad. Jedľu môžete pestovať aj v meste, no treba rátať s tým, že bude rásť pomalšie. Do mestskej záhrady je vhodná napríklad jedľa srienistá. Potrebuje slnko, vlhkú a mierne kyslú pôdu, ktorá je dobre priepustná. Jedle sa zvyknú dosť rozrásť, preto si treba pred výsadbou dobre overiť, aké rozmery dosiahne dospelý strom. Pravidelné polievanie jedle je veľmi dôležité, občas môžete strom prihnojiť. Zvýšenú pozornosť venujeme mladým stromčekom a v období sucha polievanie rozhodne nezanedbáme.
Nech čo najviac vyniknú
Jedle vysádzame na jar alebo na jeseň, výsadbovú jamu zasypeme substrátom na ihličnany. Jedle potrebujú dostatok priestoru. Nižšie druhy, ktoré sú kompaktnejšie, vyniknú pekne na terase, balkóne, v predzáhradke alebo pri skalke. Do skalky alebo nádoby je vhodná napríklad zakrsnutá jedľa balzamová známa aj ako nana. Jedľa kórejská zasa upúta nezvyčajnými modrastými šiškami, a tak je vhodná na miesta, kde vynikne. Môže to byť pri vchode do domu. Táto jedľa je vhodná aj do malej záhrady.