Citrusovník obsypaný malými plodmi nemusí byť tá najlepšia voľba, aj keď vyzerá zdravo a lákavo. Platí totiž pravidlo, že jeden stredne veľký plod potrebuje aspoň dvadsať listov. Keď je malá rastlina plná plodov, znamená to, že je vyčerpaná. Chvíľu sa jej dariť môže, ale na dlhodobé pestovanie nie je vhodná. Navyše sú citrónovníky, pomarančovníky a iné citrusovníky pomerne drahé, takže takáto kúpa by bola aj nevýhodná.
Kde ich môžeme pestovať
Citrusy zimujú v chladnej miestnosti, kde môžeme umiestniť rôzne odrody a druhy. Pokiaľ takúto miestnosť nemáte k dsipozícii, treba vybrať z niektorých vhodných odrôd. Taká je napríklad zlatá mandarínka kumquat, pomarančovník odrody Washington alebo Arancio, prípadne limetka alebo citrus Budhova ruka, ktorého názov odkazuje na nezvyčajný tvar plodov. Pokiaľ vám nejde o plody a stačí vám pekný vzhľad a vôňa, potom siahnite po horkom pomarančovníku. Vonku v záhrade môžeme pestovať japonský citrónovníkovec trojlistý.
Čítajte aj Chradnú vám maliny? Možno ich napadol vírus. Ako to spoznáte a čo sa tým dá urobiťAko sa o ne starať
Citrusy potrebujú čo najviac svetla. Najlepšie sa im darí na východnom alebo juhovýchodnom okne, počas letnenia ich treba zľahka zatieniť. Počas zimy potrebujú rastliny odpočinok v chlade, no stále s dostatkom svetla. Ak stromček stratí v zime listy, na jar mu znovu vyrašia. No ak opadne viac ako tretina listov, rastline treba nájsť lepšie podmienky. Citrusy, ktoré sú namnožené vrúbľovaním, začínajú rodiť približne po dvoch rokoch. Citrusy sú náročné na vodu, ale v zime obmedzíme polievanie na minimum.
Presádzanie, rez, škodcovia
Najlepší čas na presádzanie je jar. Používame substrát určený na citrusy a na dne nádoby by nemala chýbať drenážna vrstva. Na jar môžeme skracovať výhonky, no pozor, aby sme neodstránili jednoročné výhonky, na ktorých sa tvoria kvety. Citrusy sú terčmi puklíc a roztočcov. Prevenciou je vlhký vzduch, ktorý rastliny dobre znášajú. Puklice odstraňujeme mechanicky, proti roztočcom použijeme postrekové prípravky.