Trpezlivosť sa vypláca
Od polovice septembra sa môžete pustiť do zberu. V prípade vlašákov si to interpretujte ako zber zo zeme, nie striasanie z konárov. Mohli by ste poškodiť strom a najmä zbytočne prísť o nedozretú časť úrody. Odolajte teda pokušeniu vyriešiť všetko počas jedného víkendu či za popoludnie strávené na rebríku. Trpezlivosť sa naozaj vyplatí. Zrelé orechy spoznáte podľa scvrknutej tmavej šupky.
Škrupiny neomývajte
Správne skladovanie vlašských orechov nie je príliš komplikované ani zaťažujúce. V prvom rade ich zbavte šupky. Prsty dostanú zabrať a špecifickým zafarbením prezradia činnosť, ktorej ste sa venovali. Počínajte si však opatrne a na odstraňovanie zvyškov obalu nepoužívajte improvizované mechanické nástroje – mohli by narušiť štruktúru škrupín a poslať tým pozvánku obávanej plesni. Dvere by ste jej pootvorili aj omývaním škrupín. Ak nepoznáte toto riziko, nutkanie sa zrejme objaví. Viete však, ako je to s dláždením cesty do pekla…
Čítajte aj Zmierni kašeľ, uľaví chorým prieduškám aj pokazenému žalúdku. Jeho liečivú silu využijete aj pri varení a zaváraníSušenie bez vrstvenia
Nasleduje približne šesť týždňov trvajúci proces sušenia v teplote ideálne až na úrovni 25 °C. V domácich podmienkach sa navodzuje pomerne zložito aj bez strašiaka v podobe energetickej krízy. Azda zaberie priame slnko babieho leta. Zároveň je žiaduca čo najnižšia vlhkosť prostredia. Orechy určite nevrstvite a podľa možnosti by sa ani nemali navzájom dotýkať. Čím väčší prístup vzduchu, tým lepšie. Ak napriek všetkým preventívnym opatreniam zaregistrujete vznik plesne, kontaminovaný kus vyhoďte. Určite ho nespotrebúvajte: orechová pleseň obsahuje silné toxíny.
Vylúpané môžete zamraziť
Vysušené orechy vložte do vriec či nádob a uskladnite v chlade. Využite napríklad pivnicu. Pri dodržaní odporúčaní a vitálnom stave stromov by mali pretrvať minimálne do jari. Trochu zložitejšie a najmä značne krátkodobejšie je to s nalúpanými orechmi. Na jednej strane sú vďačné v tom, že pred zužitkovaním odpadá únavný proces lúskania, ktorý sa končí vysileným predlaktím, uboleným zápästím a mozoľmi na dlaniach. Zároveň však sotva vytrvajú nad jeden mesiac. Aj na to potrebujú skladovanie v suchom a tmavom priestore a vo vzduchotesnej nádobe. Životnosť extrémne predĺžite, ak pre vylúpanú podstatu orechov nájdete miesto v mrazničke. Prestáť by mali aspoň pol roka, v chladničke len zhruba dva mesiace.
Čítajte aj Problémy s trávením, ťažko od žalúdka, nafukovanie? Pomôže liečivka, ktorá je skvelá aj ako korenina na rybyDo kompostu, do krbu alebo do čaju
Podrvené orechové škrupiny primárne patria do bioodpadu, prospešnejšie však budú v komposte. Predvídavo uchované na iné praktické účely poslúžia ako organický štartér ohňa v grile alebo krbe, eventuálne dekoračný materiál. Čaj z nich pomáha bojovať s kašľom a je zásobárňou doplnkového jódu. V kozmetickom i odevnom sektore majú po rozomletí na prášok uplatnenie ako farbivo aj prírodný peeling. Odvar zase spevňuje vlasy, zápar je naturálnym prostriedkom proti zubnému povlaku.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Plnené orieškové košíčky na Varecha.sk