Imelo je síce pekná vianočná ozdoba súvisiaca so starými zvykmi, no ako cudzopasník nie je stromu rozhodne na osoh. Na prežitie totiž čerpá živiny z hostiteľského stromu. Keď si odmyslíme dekoratívne a liečebné účinky imela, pre stromy rozhodne nie je prospešné a treba ho odstrániť ako škodcu. Keď sa imelo rozrastie, dokáže strom pomerne silno vyčerpať. Preto je vhodné odstrániť ho čo najskôr, v skorých štádiách rastu.

Ako sa zbaviť parazita
Imelo je najvhodnejšie odrezať ostrým záhradníckym nožom. Pokiaľ sú niektoré konáre silno napadnuté, treba odrezať aj tie. Tieto konáre spolu s imelom spálime. Ako spoznáme, že konáre sú napadnuté? Podľa zdurenín a suchých koncov, takisto môžeme pozorovať pomalší rast, strom nekvitne a neplodí. Celkovo na strome vidieť znaky odumierania. Mladé imelo zničíme aj postrekom, musíme však postupovať opatrne, pretože časť chémie sa dostane aj do hostiteľského stromu.
Prečo sa bozkávame pod imelom
Imelo sa na Vianoce vešia nad dvere, aby sa pod ím mohli ľudia pobozkať. Tento zvyk pochádza s najväčšou pravdepodobnosťou od Keltov, ktorí verili, že zabezpečuje plodnosť. Imelo zavesené nad dverami malo slúžiť aj ako ochrana pred hromami, bleskami a všetkým zlom.