Ako ho pestovať
Nechtík vysievame priamo na záhon od marca až do mája, vysemeňuje sa aj sám. Vždy po pár týždňoch môžeme pridať ďalšie riadky, nechtík tak bude kvitnúť až do novembra. Potrebuje slnečné miesto zbavené buriny a dostatok vlahy. Keď je pôda vyživená, nie je potrebné hnojenie. Pokiaľ sa rozhodneme hnojiť, treba dávať pozor na prehnojenie dusíkom. Vtedy by rastliny kvitli málo a vytvárali by skôr zelenú masu. Nechtík dorastá do výšky asi 50 – 80 centimetrov. Do záhrady láka opeľovače a odpudzuje z nej škodcov.
Čítajte aj Je veľmi zdravý, maličké plody vám dodajú vitamíny i minerály, jedlá je aj šupka. Super ovocie, ktoré sa zaslúžilo o vznik limetkyPrečo je taký liečivý
Na lekárske účely sa využíva najmä nechtík s oranžovými kvetmi. Má skutočne mnohostranné liečivé účinky, vďaka ktorým patrí medzi najlepšie liečivé rastliny. Pomáha hojiť poranenia a zlepšiť stav pokožky, podporuje činnosť tráviacej sústavy. Nechtík obsahuje látku lykopén, ktorá výrazne znižuje riziko vzniku rakoviny prostaty a využíva sa aj pri liečbe rôznych foriem rakoviny. Nechtík tiež znižuje krvný tlak, zmierňuje horúčky a kašeľ, upokojuje rozbúrené nervy. Pomáha zmierniť menštruačné aj reumatické bolesti, ďalej bolesti hlavy, hemoroidy či kŕčové žily. Má aj mnohé ďalšie priaznivé účinky na zdravie.