Parazit Cylindrocladium zbaví krušpán listov, húsenice víjačky zasa rastlinu úplne zničia. Zákernosť tohto pažravého škodcu spočíva v tom, že obžiera rastlinu zvnútra. Kým prídete na to, čo sa deje, krušpánu už niet pomoci. Postihnutý býva najmä rozšírený a obľúbený krušpán vždyzelený – Buxus sempervirens. Proti nepriateľom krušpánu sa dá bojovať, no sú to náročné zásahy, ktoré treba robiť opakovane a výsledok vôbec nie je istý. Preto sa čoraz viac záhradkárov rozhoduje, čím krušpán nahradiť.
Odolné dreviny ako náhrada
Nájsť rovnocennú náhradu vďačného krušpánu nie je jednoduché, ale dá sa. Vhodné sú odolné dreviny s nízkym vzrastom a drobnými listami, teda také, ktoré sa čo najviac podobajú krušpánu a môžu ho plnohodnotne zastúpiť. Taký je napríklad dráč krušpánolistý, tis trpasličieho vzrastu, tis obyčajný, cezmína vrúbkovaná, trpasličia cezmín alebo trpasličí vtáčí zob. Z nich je azda najpodobnejšia krušpánu cezmína.

Ako ich pestovať
Cezmína vrúbkovaná (na obr.) je drobnolistá a husto olistená, dá sa ľahko tvarovať. Nemá vysoké nároky, darí sa jej prakticky v každej pôde, na slnku aj v tieni. Rez znáša dobre, akurát sa treba pripraviť na jej pomalší rast. Vždyzelené dráče rastú rýchlo a možno z nich vypestovať nízke aj vysoké živé ploty. Vhodný je aj zemolez lesklý, ktorý má pružné výhonky a tvarovať sa dá aj strihaním. Pestovateľsky nie je náročný, darí sa mu vo všetkých podmienkach. Je mrazuvzdorný. Odolný a nenáročný je aj vtáčí zob, ktorý sa takisto ľahko tvaruje.