Vo všeobecnosti možno povedať, že pokiaľ nemrzne, polievanie záhrade prospeje. Týka sa to najmä oblastí chudobnejších na zrážky, či už dažďové alebo snehové – u nás predovšetkým na západe a juhu krajiny. Tiež je potrebné polievať v lokalitách s častým vetrom, ktorý pôdu vysušuje. No a napokon je zimné polievanie prospešné mladým rastlinám, ktoré sa potrebujú ujať.
Ako funguje zimný paradox
Hoci sú rastliny počas zimy v dormancii, teda v stave vegetačného pokoja, stále sú aktívne ich základné metabolické funkcie. A na tie je potrebná voda, ktorú si rastlina čerpá z pôdy. Ak ju tam nemá, korene vysychajú, čo je často osudné napríklad trvalkám. Mnohí záhradkári sa však boja v zime rastliny poliať, a to najmä vtedy, keď sa teploty pohybujú okolo nuly. No ak mrazy nie sú silné, obavy sú zbytočné. Zmrznutiu rastliny predídete tak, že ju polejete na začiatku dňa. V takom prípade dokonca voda pôsobí ako ochrana pred zamrznutím rastliny. Ako je to možné? Voda v pôde totiž zadržiava teplo, a tým udrží v okolí rastliny o niečo vyššiu teplotu, než má nočný vzduch. V kombinácii so zimnou ochranou to pomôže, aby rastlina nezmrzla, hoci ju v zime polievate.
Čítajte aj Radšej mráz a kopy snehu než príjemné predjarie. Ako zabrániť poškodeniu rastlín, keď v januári nie je dosť zimaSpia, ale stále žijú
Rastliny počas vegetačného pokoja nepotrebujú toľko vody ako na jar a v lete. No predsa len ju potrebujú, preto ich niekoľkokrát mesačne výdatne polejeme aj počas zimy. Dbáme však na to, aby voda pri rastline neostala stáť, pretože to by mohlo rastlinu vážne poškodiť. V zime polievame vtedy, keď teplota nie je nižšia ako štyri stupne a nefúka. Vietor totiž vysuší väčšinu vody, ktorú rastline dodáte a v dôsledku dehydratácie môže rastlina aj vyschnúť, tak ako to vidieť na obrázku.