Keď potrebujete uvoľnenie
V ťažkom a stresujúcom období pomôže harmančekový čaj. Dobré je piť ho najmä pred spaním, pretože uvoľňuje a umožní vám načerpať sily počas hlbokého a nerušeného spánku. Harmanček pomáha aj vtedy, keď sa prejete. Najlepšie je zbierať čerstvé kvety hneď po rozkvitnutí. Naopak, ak potrebujete povzbudenie a osvieženie, siahnite po mäte. Je známa ako stimulant, no pomáha aj pri prechladnutí alebo pálení záhy. Môžete použiť jej lístky alebo celé mladé výhonky.
Ústna voda z prírody
Tinktúra z materinej dúšky je výbornou ústnou vodou a zmierňuje ťažkosti zapríčinené aftami a zápalom ďasien. Materinu dúšku zbierame pred rozkvitnutím. Pri menštruačných problémoch a dne pomáha petržlen. Obsahuje veľa vitamínu C, vďaka čomu zvyšuje schopnosť tela prijímať železo. Preto je vhodný pri chudokrvnosti. Žutím petržlenových lístkov sa zbavíte zápachu z úst.
Čítajte aj Posilňuje imunitu, srdce aj kosti a bráni vzniku rakoviny. Nenápadná zelenina vás prekvapí účinkami podobnými cesnakuVšeliek v ríši rastlín
Napriek jeho charakteristickému zápachu naň nedáme dopustiť. Cesnak s medom utíši bolesť hrdla a uľahčí vykašliavanie. Zmierňuje problémy s trávením, znižuje hladinu cukru v krvi aj krvný tlak, má antiseptické účinky na pečeň. Pri aplikácii zvonka zmierňuje ťažkosti po poštípaní hmyzom či výronoch.
Aj púpava pomáha
Listy púpavy pomáhajú pri liečbe zápalu močových ciest a pôsobia močopudne. Šípky zasa majú vysoký obsah vitamínu C. Dá sa z nich vyrobiť chutný osviežujúci sirup a v zmesi s inými liečivými rastlinami potláčajú nepríjemné chute niektorých bylín. Šípkový čaj je jednotkou pri liečbe prechladnutí a ochorení horných dýchacích ciest.