Ako ho pestovať
Chren sa dá ľahko vypestovať, nemusíte ani kupovať sadenice. Stačí asi dvadsaťcentimetrový odrezok koreňa. Sadíme ho na jeseň alebo skoro na jar, no chren je nenáročný, a tak sa ujme aj po zvyšok roka, dokonca i počas miernej zimy. Potrebuje ľahkú, dobre vyživenú a priepustnú pôdu. Nebude sa mu dariť v ťažkej ílovitej zemi. Vyčleňte mu miesto pri plote alebo niekde na kraji záhrady, pretože sa rýchlo rozrastá. Vyhovuje mu slnko alebo polotieň. Chren je trvalka a bude vás zásobovať celé desaťročia. Chren môžete skladovať v chladničke alebo nechať na zimu v zemi.
Čítajte aj Posilňuje imunitu, srdce aj kosti a bráni vzniku rakoviny. Nenápadná zelenina vás prekvapí účinkami podobnými cesnakuBurina alebo liečivka?
Mnohí ľudia ho dnes považujú za burinu, no kedysi sa pestoval zámerne ako zelenina a liečivá rastlina. Užitočné látky sa nachádzajú v celej rastline, no najmä koreň pomáha pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Je silným posilňovačom imunity a pôsobí antibakteriálne. Jeho antibiotické vlastnosti pomáhajú pri liečbe zápalu močových ciest. Podporuje trávenie, srdce, fyzický výkon aj dýchanie. Má minimum kalórií, žiadny tuk a výborne sa s ním chudne.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Vývar s jarnou zeleninou a nemäsovými guľkami a steaky s chrenovou omáčkou na Varecha.sk